Siarhei Rutenka - inter stg (n 29.08.81, 199 cm, 109 kg) aici in Barca - Bosna, a castigat singur partida cu LUX in doar 20 minute si este principalul pericol si pentru Romania!

LUXEMBURG aproape de o minune (si pentru Romania)! Belarusului i-a trecut “glontul pe la ureche” inaintea duelurilor decisive cu Romania pentru calificarea in play-off-ul CM Spania 2013! Partida a fost LIVE TEXT in TIMP REAL pe CHAT-ul eurohandbal.ro – aveti acolo desfasurarea integrala a acesteia!

BELARUS A TRECUT PE LOCUL 1 IN GRUPA! CEEA CE ESTE IN DEZAVANTAJUL TRICOLORILOR LA REZULTATE EGALE EXACTE INTRE CELE DOUA TARI DUPA JOCURILE DIN 11 SI 15.01! PRIMA PARTIDA LA POLIVALENTA DIN BUCURESTI – CU INTRARE LIBERA!

Daca vedeta oaspetilor – Rutenka (FC Barcelona) ar fi ramas acasa, asa cum s-au gandit oficialii Belarusului ca ar fi bine sa il “pastreze” in pletitudinea fortelor pentru duelurile decisive si tari cu Romania, Luxemburgul ar fi obtinut o victorie istorica, care ne-ar fi marit considerabil sansele de calificare din aceasta grupa preliminara!

LUXEMBURG A FOST LA 10 SECUNDE DE UN MIRACOL! Luxemburgul a condus 59 minute pe tabela si pierdut doar datorita experientei fantastice a lui Rutenka care a gasit o pasa incredibila cu 10 secunde inainte de final catre pivot! Mingea repusa de la centru rapid de gazde a fost aruncata de la 17 metrii de un jucator, iar aceasta a intalnit incredibil BARA portii Belarusului! Vazand ca meciul cu Luxemburg nu este o joaca, antrenorii Belarusului l-au aruncat in lupta in a doua jumatate a partidei, pe interul Barcelonei, care a inclinat balanta in favoarea echipei sale, luand jocul pe cont propriu in ultimele 15 minute! Rutenka a scos cu 3 minute inainte de final, un 7m pentru oaspeti si 2 minute eliminare la gazde transformand penalitatea si aducand formatia sa la 32-31!

Formatia gazda a ratat incredibil, exact atunci cand le era lumea mai draga (dupa o partida foarte exacta si excelenta din partea interilor – in special cel de pe partea stanga)! La penultimul atac al gazdelor extrema dreapta a aruncat de pe 6 metrii pe langa poarta Belarusului, in ciuda unui TO solicitat inainde de oficialul lor. Belarus a mai avut la dispozite 34 secunde si a cerut la randu-i timp de odihna! Luxemburg a pregatit apararea foarte bine, insa Rutenka a executat rapid o aruncare libera catre pivotul ramas liber datorita oamenilor care au sarit sa il blocheze si cu 5 secunde inainte de final, oaspetii au preluat pentru prima si ultima data conducerea pe tabela!

Pana in min.40 Belarus a aratat ca o formatie de pluton fara nici un orizont, si doar intrarea lui Rutenka a schimbat soarta partidei. O formatie masiva, specifica fostelor tari ale URSS, care are forta si tehnica mai putina. Si daca in prima mansa portarii Belarusului au fost in forma foarte buna, in partida de aseara ei au fost aproape inexistenti!

BELARUS a invins Luxemburg cu 37-19 in fata a 2.000 spectatori in Sport Complex “Olympiets” din Mogilev, si in prima partida a ei din Grupa 7 de calificare la Campionatului Mondial de Handbal masculin Spania 2013, serie din care face parte si Romania! Belarusul a acumulat astfel 4 puncte ca si Romania, dar are golaveraj 70-51 (+19) adica exact atat cat are si Romania 61-42 (+19) – insa tricolorii cu nr. de goluri mai putine marcate.

In 11 si 15.01 tricolorii vor intalnii formatia din fostul spatiu sovietic in partidele decisive de calificare in play-off. Belarus a disputat 2 partide amicale in 28 si 29.12.11 cu Ukraina incheiate 27-27 si 29-28. Cei mai buni marcatori ai adversarului nostru au fost Baranau, Nikulenkau – cate 4g, Babichev M., Pukhouski – cate 3 in prima partida, respectiv Babichev M., Shylovich – cate 6g, Kamyshyk – 4 si Pukhouski, Rutenka D. – cate 3 fiecare.