Cristian Ghita - jucatorul anului in Bacau, aici in saritura la Novi Sad - a reusit cateva torpile frumoase de la mare distanta!

PORTARUL CIOBANU A APARAT EXCELENT DAR A SI REUSIT SA INSCRIE SPECTACULOS LA NOVI SAD! VIDEO CU REUSITA LUI CIOBANU IN FATA LUI STANIC DIN MINUTUL 7, DAR SI INTREAGA REPRIZA A DOUA – MAI JOS! STANGA S-A ENERVAT PE ARBITRAJ IN FINALUL PARTIDEI, DAR SI PE MASA OFICIALA CARE A REFUZAT ACORDAREA UNUI TIME OUT FORMATIEI NOASTRE IN ULTIMUL MINUT!

Romania a incheiat cu un succes destul de important anul 2011, in ciuda faptului ca partidele disputate la Novi Sad – in fata gazdei Campionatului European din aceast start a lui 2012, au fost doar unele cu caracter amical! Dupa 31-31 in prima partida jucata fara spectatori, tricolorii au reusit o a doua partida per ansamblu foarte buna, cu Ciobanu aparand excelent si reusind golul serii din poarta in poarta, pacalindu-l pe portarul gazdelor – Stanic, care era iesit la interceptie! Nationala condusa de Stanga a aratat pofta de joc cu reusite tehnice deosebite, insa doar un singur gol reusit in ultimele 10 minute ale partidei ne putea costa victoria dupa ce am condus cu 24-20 si 25-21 si au scos la iveala o mai veche problema: lipsa de constanta pe parcursul celor 60 minute! 53% a fost procentajul reusitelor pentru formatia noastra fata de 50% Serbia, in conditiile in care arbitrajul a fost clar partinitor in favoarea gazdelor, tricolorii beneficiind doar de 2 aruncari de la 7m fata de 6 cate au primit jucatorii lui Vukovic.

Golurile spectaculoase reusite in fata a 4.000 de spectatori sarbi, in special de Simicu, Florea, Mihalcea si Ghita – adica noul val al nationalei conduse de Stanga, dar si paradele extraordinare ale portarului Ciobanu, in conditiile in care dintre tricolorii de baza au lipsit jucatori cu vechi state ca Csepreghi, Sania, Jurca sau portarul Mihai Popescu, dau sperante romanilor pentru o noua calificare la un Campionat Mondial de Handbal! Pana la a ajunge in Spania 2013, tricolorii au de trecut in preliminariile europene de formatia Belarulsului intr-o dubla confruntare pe 11 si 15 ianuarie, prima partida in Romania. Tricolorii s-au reunit incepand de ieri in privinta meciurilor cu Belarus, dupa o pauza acordata de anul nou!

[media id=120 width=480 height=210]

[media id=119 width=480 height=210]

ROMÂNIA: Ciobanu 18 apărate plus 3 de 7 metri si Stanescu, Mihalcea 3g / 4a,  Novanc 1/2, Dospinescu 1/4, Mihai Bogdan 2/4, Florea 3 (1 din 7m)/4, Simicu 7/11, Gita 3/4, Ghionea 1/3, Dragnea 1/3, Talas 3/3, Stamate 0/1, Savenco 0/1, Fenici 0/1, Paiuş, Chike.

SERBIA: Marjanac 6 aparate, Stanic 9a, Rasic, Sesum 5 / 12, Vujin 3(1 din 7m) / 13, Nikcevic 4 (1) / 7, Čutura 6 / 7, Toskić 0 / 2, Markovic, 0 / 2, Milic, Prodanović 0 / 1, Stojkovic 1 / 1, Rnić 0 / 1, Vuckovic, Mitrovic, Beljanski 2 / 3, Kostadinović 3 / 3.

Evolutia scorului 1:2 (5′) 5:4 (11.) 7:8 (15.) 9:9 (20,) 9:11 (22.) 14:13 (34.) 16:15 (39.) 16:18 (43.) 18:19 (45.) 20:24 (51.) 21:25 (54.) 24:25 (58.)

UPDATE:Vasile Stanga a sunat adunarea la Izvorani si a convocat Lotul Romaniei pentru duelurile decisive cu Belarus din 11 si 15 ianuarie, pentru calificarea in play-off -ul CM Spania 2013: Portari: Popescu, Pralea, Ciobanu, Stănescu; Linia de nouă metri: Stamate, Şimicu, Csepreghi, Şania, Jurcă, Ghiţă, Fenici, Dragnea, Mihai; Pivoţi: Novanc, Savenco, Talaş; Extreme: Florea, Ghionea, Mihalcea, Csike, Dospinescu.