ULTIMA ORA – FINLANDA – BOSNIA 28-30. Se prefigureaza deja, FINALA dinte  Romania si Bosnia Hertegovina (duminica ora 17,00 – DIRECT pe DIGI SPORT )

In primul joc de la turneul de calificare din Finlanda, echipa noastra nationala a inceput in forta si dupa prima repriza a meciului cu Marea Britanie, aveam deja un avantaj linistitor 23-11. Cu o evolutie buna a lui Toma, Sabau si Csepreghi, am reusit sa nu mai punem in discutie cine este invingatoarea.

Din pacate, repriza a II-a a fost total nemultumitoare pentru profesorul Vasile Stanga, care i-a apostrofat pe baietii nostrii la Time – Out. Ratari de la 7m – Ghionea 2 si Sania, multe aruncari in bara, din situatii favorabile si o evolutie, sub masura posibilitatilor, atat in aparare cat si in atac. Totul a culminat cu 1 gol primit din ultima aruncare libera a jocului.

Am pierdut a doua repriza cu 16-13, in fata unor jucatori amatori, care incearca sa promoveze handbalul si in Anglia, in perspectiva Jocurilor Olimpice ce se vor desfasura la Londra. Am castigat partida cu 36-27, si bine ar fi ca jucatorii nostrii sa nu fi dorit sa arate contracandidatelor noastre adevarata fata a jocului nostru, care poate fi mult mai bun, incercand sa ascunda anumite elemente echipelor Bosniei si Finlandei, dar in situatia unui rezultat egal in meciul cu Bosnia, ar putea sa ne para rau dupa un golaveraj care ne era la indemana azi, si puteam sa il marim mai mult.

Maine de la ora 20,00 prima partida importanta – adversar, echipa gazda Finlanda . La aceasta ora se joaca Finlanda – Bosnia, un meci care ne intereseaza si care ii poate oferii informatii bune selectionerului despre adversari, chiar de la fata locului, nu dupa dvd-uri cu filmari.