õîááèò èëè òóäà è îáðàòíî îíëàéí â õîðîøåì êà÷åñòâå

TOTUL DESPRE FRANTA – ADVERSARA ROMANIEI DIN GRUPA “C”A CAMPIONATULUI MONDIAL!

ACTUALIZAM AICI DE FIECARE DATA CAND APARE O STIRE IMPORTANTA DESPRE FRANTA! Completati si voi informatiile aduse despre adversarii Romaniei, prin COMENTARII adaugate aici, sau pe CHAT-ul pus la dispozitie! Vom stii totul despre adversarii Romaniei, asa!

CONCURSUL A INCEPUT! – O minge cu autografele jucatoarelor de la Campioana Oltchim – il asteapta pe cel mai bun CHAT – ist dintre iubitorii de handbal, la sfarsitul CM Brazilia! Comentati cu noi LIVE TEXT in timp real partidele Romaniei – acolo!

Dupa castigarea Trofeului “Paris Ile de France” in fata nationalei Rusiei – principala favorita la cucerirea Titlului Mondial in Brazilia, dupa ce a dispus in finala de ea cu 30-26, antrenorul emblematic al Frantei – Olivier Krumbholz atentioneaza “Sa ramanem in continuare concentrati”. Experimentatu antrenor a si gasit o zicala pentru ca echipa sa ramana concentrata in vederea mondialului “Un maratonist este condus intr-un sprint!”conform cunoscutului L’Equipe! Mai multe declaratii – mai jos! La trofeul organizat de francezi au mai participat si Tunisia (adversara Romania invinsa de Franta cu 34-22 si Muntenegru, invinsa de Rusia cu 35-30). Rezultatele ultimelor 7 intalniri directe ne sunt favorabile (4-2-1) – vedeti statistica mai jos! Statistici despre chipa Frantei – au fost aduse pe CHAT de iubitori ai handbalului, Luciank aratand ca adversarul Romaniei exceleaza la capitolul “echipa” si nu la individualitati! VIDEO – PREZENTAREA LOTULUI FRANTEI, MAI JOS!

UPDATE 4: FRANTA invinge CUBA cu 38-18 (17-8) si trece in clasament peste tricolore cu 6p acumulate.

UPDATE 3: “Samba do Masson!” titreaza Federatia Internationala de Handbal dupa victoria Braziliei 26-22 cu Franta, cu referire la prestatia senzationala a portarului sud american Chana Masson, din repriza a II-a, cand a primit doar 4 goluri de la o formatie precum Franta. Brazilia a castigat o confruntare importanta pentru sefia Grupei C, dupa ce a revenit miraculos de la scorul defavorabil de 10-18, inregistrat imediat dupa pauza pe tabela!

Declaratie Olivier Krumbholz, antrenor Franta dupa infrangerea cu Brazilia:Am jucat foarte rau repriza 2 cu o defensiva fara agresiune! Stiam ca acest meci putea fi foarte dificil si ca Brazilia are o echipa mare. Este al 7-lea Campionat Mondial ca antrenor al echipei nationale, stiu dificultatile cand intalnesti nationala gazda!” a incercat sa sa exprime “frumos” la adresa arbitrajului din aceasta partida, selectionerul francez. Acesta a protestat vehement in a doua repriza la mai multe aruncari de la 7m pentru echipa sa neacordate de cei 2 fluierasi!

UPDATE 2: TUNISIA 17 – FRANTA 25 (9 – 12) (8 – 13) IN A DOUA PARTIDA A ADVERSARULUI NOSTRU IN GRUPA C. Diseara se joaca Franta – Brazilia, il comentam impreuna de la 23,45 pe CHAT!

DUPA CE AYGLON A FOST PRINCIPALA MARCATOARE CU JAPONIA, DEROIN SI DEMBELE AU FOST PRINCIPALELE MARCATOARE CU PROCENTAJ MAXIM! DECLARATIA LUI KRUMBHOLZ – MAI JOS! Selectionata condusa de Olivier Krumbholz nu a avut probleme in fata Tunisiei si a inceput tare partida. Doar un singur gol primit in primele 7 minute si 4 inscrise, au aratat din start cine e seful pe teren. Favorita la sefia grupei C a condus si la 5 goluri, insa pe finalul primei reprize tunisiencele s-au apropiat la 2 goluri, 9-11 cu un minut inainte de pauza. Nu s-a intamplat insa nimic deosebit nici dupa pauza, cand defensiva Frantei a inceput simetric cu primele 30 minute, incasand un gol in primele 5 minute si s-au distantat la 16-10 34′. De aici, selectionata cocosului galic s-a multumit sa mentina o distanta linistitoare si au castigat lejer in final, chiar daca jocul Tunisiei a fost la fel de neasteptat de bun ca si in partida cu Romania.

Olivier Krumbholz, antrenor Franta: “Esenţial este că am câştigat. Nu am jucat la fel de bine ca si cu Japonia. De exemplu, am gresit prea multe pase. Numai catre final am jucat la nivelul pe care il facem deobicei. Poate ca jucatoarele mele au deja în mintea lor meciul împotriva Braziliei “, lucru recunoscut la conferinta de presa chiar de catre jucatoarea sa Paul Baudoin.

FRANTA: PORTARI – DARLEUX Cléopâtre 6/14 aparate 43%, LEYNAUD Amandine 2/11; JUCATOARE – DEROIN Audrey 6g/6a 100%, DEMBELE Siraba 4/4 100, BAUDOUIN Paule 4/6 67, SIGNATE Mariama 4/7 57, MENDY Claudine 3/5 60, DANCETTE Blandine 2/2 100, AYGLON Camille 1/4 25, LACRABERE Alexandra 1/4 25.

UPDATE:  FRANTA – JAPONIA 41 – 22 (18 – 13) (23 – 9). Declaratia celei mai bune jucatoare franceze a partidei, Camille Ayglon (6g/6a – 100%) – mai jos!

Adversarul nostru a impresionat prin eficacitate la aceasta partida, doar 3 jucatoare avand procentaj de reusita sub 50% in minutele jucate in fata asiaticelor. FRANTA: portari LEYNAUD Amandine 7/20 aparate 35%, DARLEUX Cléopâtre 7/16 44%; jucatoare GOUDJO Amélie 3g/3a 100%, DANCETTE Blandine 4/5 80, KAMTO NJITAM Nina 4/4 100, AYGLON Camille 6/6 100, PINEAU Allison 3/5 60, MENDY Claudine 2/4 50, BAUDOUIN Paule 4/5 80, GNABOUYOU Marie-Paule 3/3 100, DEMBELE Siraba 5/6 83, DEROIN Audrey 0/4 0, TERVEL Raphaelle 3/4 75, SIGNATE Mariama 2/5 40, LACRABERE Alexandra 2/5 40

Declaratie Camille Ayglon – Franţa, care a fost cea mai buna jucatoare a meciului cu Japonia, după inscris de 6 ori din 6 aruncari, obtinand procentaj de 100%. “Startul câştigător este întotdeauna bun, cu siguranţă, ne ajută să devenim mai liniştite, pentru următorul joc, dar competitia este doar la început… Mai avem încă mult înainte. Vom lucra pentru a obţine un rezultat mai pozitiv în runda urmatoare

PREZENTARE INITIALA! Francezii sunt superstitiosi si anunta ca dupa victoria Frantei asupra Rusiei in 2002 si 2009, din turneul amical desfasurat si in week-endul trecut la Paris, nationala cocosului galic a castigat la CM medalia de aur respectiv pe cea de argint!

Olivier Krumbholz la această ediţie a CM, care debutează vineri, în Brazilia, a declarat ca Franţa are ca obiectiv să dispute semifinalele. “Dacă vom atinge acest scop, fie vom câştiga titlul mondial, ceea ce ar înseamna că vom merge direct la Jocurile Olimpice, fie vom găzdui unul dintre turneele de calificare. Ceea ce înseamnă că avem şanse bune de a ajunge la Londra”, a declarat antrenorul francez.

“Desii unii ne-au nominalizat, cu certitudine nu ne place sa primim rolul de favoriti la Mondialele din Brazilia. CM este un maraton nu este un sprint si de aceea este bine sa ramanem concentrati, deoarece pentru calificarea la JO agresiunea la fiecare joc va fi mare. Imbucurator este ca Amandine Leynaud, autoarea paradelor valoroase de duminică seara (nr cu Rusia), o simţeam pregătita să se lupte la acest mondial” a punctat selectionerul francez cu privire la apropiatul turneu final, inainte de startul competitiei.

VIDEO – PREZENTAREA LOTULUI FRANTEI PENTRU CM BRAZILIA 11: CLICK AICI!

Spectatori : 3500.

VIDEO – BEST of video la Finala Turneului de la Paris – cele mai frumoase faze: CLICK AICI!

Franta : PORTARI – Leynaud (16/37 si 1/4 pen.), Darleux (2/7) ; JUCATOARE: Goudjo, Dancette (2/4), Kanto (2/4), Ayglon (3/7), Pineau (2/6), Baudouin (7/8 si 1/2 pen.), Leynaud (0/1), Gnabouyou (0/1), Bruneau, Dembélé (2/4), Deroin (0/1), Tervel (3/3), Signaté (1/4), Lacrabère (3/5 si 2/2).

Rusia : PORTARI – Sedoykina (9/25 si 0/2), Kalinina (7/21 dt 1/2) ; JUCATOARE: Kuznetcova (3/3), Postnova (1/2), Bodnieva (4/6), Uskova (1/1), Davydenko (2/6), Levina (2/3), Shipilova (1/2), Andryushina (0/1), Muravyeva, Zhilinskayte (4/7 si 1/1), Bliznova (2/3), Turei (4/6 si 2/3), Khmyrova (1/5).

Memorabila ramane partida disputata de Romania in sferturile de finala la CM chiar din Franta 2007, cand partida a avut un final fericit pentru noi dupa patru reprize de prelungiri, intr-un meci dramatic, cu multe rasturnari de situatii, francezele conducand la un moment dat chiar cu 14-8! Formatia noastra s-a impus atunci, in final cu 34-31 (24-24, 26-26, 27-27 si 28-27), in probabil, cea mai frumoasa partida jucata in ultimele 5 sezoane de tricolore – VIDEO CLICK AICI!!