Mihalcea - 6g la Satu Mare

Handbalistii de la CSM au reusit sa se tina de adversarii lor doar pana in minutul 4 cand au condus cu 3-2. Apoi, oaspetii, cu o echipa omogena, cu un joc bazat pe combinatii purtate in viteza, la care participa toti jucatorii si cu finalizari de pe toate pozitiile, de pe extreme, semicercul de 6 metri sau cel de 9 metri, au impus legea in teren.

In acest timp, la echipa gazda, extremele n-au contat in joc, pivotii deloc in prima, ci doar dupa pauza cand a intrat Mates, iar interii au alternat aruncarile bune cu ratarile din pozitii favorabile. In plus, portarii satmareni au prins o zi foarte slaba, in timp ce ai oaspetilor au aparat cam tot ce s-a putut, ba chiar mai mult.

Asa se face ca harghitenii au marcat gol dupa gol ajungand la un moment dat sa conduca chiar si cu 10 goluri diferenta. Pana la urma HC Odorhei a castigat la 8 goluri diferenta, scor 35-27 (18-11), o victorie absolut meritata si necontestata de nimeni din tabara satmareana.

Au marcat pentru CSM SM: Libert 6, Munea 5, Prskalo 4, Surducan 4, Mates 4, Galan 2, Mateias 1, Olah 1. Au mai jucat Panazan, Vass, Pogyina, Dinescu, Bejenariu si Cr.Jurj.

In etapa urmatoare, ultima a sezonului de toamna, CSM va evolua in deplasare, impotriva echipei Dinamo Calarasi.