POTAISSA TURDA – ENERGIA TG. JIU 26-25 (11-12), in etapa 8 din LN Handbal masculin a fost LIVE TEXT in timp real pe CHAT-ul eurohandbal, cu sprijinul colaboratorului turdanews.net. Vedeti acolo – evolutia completa a partidei!

Ardelenii incep sa iubeasca handbalul si au creat o atmosfera foarte frumoasa la aceasta partida fiind al 8-lea jucator al gazdelor! În debutul partidei (2’30”) jucătorul oaspeților Paul Giotoiu, a suferit o accidentare destul de gravă la tendonul lui Achile, care îl va ține departe de suprafața de joc cel puțin 6 luni de zile! In 52′ lui Andrei Pop – Potaissa, a trebuit să i se aplice un bandaj, precum un turban, din cauza unei arcade sparte transmite colaboratorul nostru.

Atmosfera superba la Turda! Imagini VIDEO – AICI!

Nou promovata din Turda face furori in Liga I, la sosirea in premiera in prim planul handbalului masculin romanesc! După cum au început ostilitățile in acest sezon, echipa gorjeană a plecat drept favorită în disputa cu cei de la Potaissa. Pe parcursul primei părți, după minutul 6, oaspeții au condus pe tabelă având la finalul primelor 30 de minute un avantaj de un gol (11-12). Imediat după debutul părții secunde, gorjenii s-au distanțat la 4 goluri (11-15) în minutul 32. Elevii lui Horațiu Gal au revenit în joc și după numai două minute au redus din diferență (14-16). În minutul 36 s-a putut consemna prima egalitate (16-16), după care gazdele mobilizate și susținute frenetic de o sală arhiplină și-au dat drumul la joc și au reușit să controleze partida, chiar dacă au comis greșeli neforțate.

Ultima dată în acest joc, tabela de marcaj a consemnat rezultat de egalitate în minutul 43, după care Potaissa a fost tot timpul în avantaj pe tabelă, chiar dacă uneori la numai un singur gol. Cel mai mare avantaj în favoarea turdenilor a fost consemnat în minutul 58, când tabela arăta scorul de 26-23, dar așa după cum am amintit din cauza unor greșeli neforțate, oaspeții s-au apropiat în final la un singur gol 26-25, consemnând victoria gazdelor, chiar dacă a fost greu digerată de echipa oaspete.

În urma acestei victorii Potaissa Turda, ocupă locul 6 în clasamentul Ligii Naționale de Handbal Masculin cu 9 puncte in vreme ce Energia a coborat pe 4, Dinamo urcand in fata gorjenilor dupa victoria cu Poli.

Potaissa: Levente Szabo, Vasile Viman, Cornel Medrea portari, Răzvan Ifrim, Daniel Bera, Raul Marian, Claudiu Dediu, Ionuț Ștef, Mikhail Parkhaniuk, Flavius Câmpan, Mircea Alisie, Lucian Ignat, Andrei Pop, Răzvan Pavel, Nenad Savic, Yan Vizhbovskyy. Antrenor: Horațiu Gal.

Pentru Potaissa au marcat: Claudiu Dediu (7), Yan Vizhbovskyy (5), Raul Marian, Nenad Savic (4), Flavius Câmpan (3), Lucian Ignat, Răzvan Pavel, Andrei Pop (1)

Energia: Adrian Rădulescu, Florin Dragomir, Bogdan Motoi portari, Mihai Păiuș, Valentin Popescu, Marius Apolzan, Mihai Asoltanei, Dan Ilieș, Paul Geica, Răzvan Mledenciu, Andrei Enache, Ciprian Șandru, Paul Giotoiu, Andrei Popescu, Ionuț Mazilu. Antrenori: Liviu Andrieș principal și Benedict Geamănu secund.

Cei mai buni marcatori acelor de la Energia au fost: Darius Apolzan, Mihai Asoltanei (5), Mihai Păiuș, Dan Ilieș (4).