HC Otelul Galati – HCM Baia Mare 36-17!
Sosită la Galati cu doar 12 jucătoare, echipa băimăreană HCM Ştiinţa a fost surclasată de Oţelul fără drept de apel. Meciul disputat marţi după-amiază, în devans la etapa a 7-a a Ligii Naţionale, a constituit o confruntare utilă pentru elevele Alexandrinei Soare în vederea partidei de sâmbătă, cu Metalurg Skopje.
Partida Oţelul Galaţi – Metalurg Skopje, contând pentru turul trei al Cupei Cupelor, se va disputa sâmbătă, de la ora 11.00, în Sala Sporturilor „Siderurgistul”.
Gălăţencele au preluat rapid controlul jocului şi după zece minute aveau deja un avantaj liniştitor: 10-2. Chiar dacă au evoluat, apoi, în inferioritate, „oţelarele” au reuşit să nu încaseze vreun gol, ba mai mult chiar să şi marcheze.  Cu o apărare ermetică şi solidă, jucătoarele Alexandrinei Soare şi-au permis să înscrie goluri facile, pe contraatac, care au dus scorul la pauză la un incredibil 20-6!
În partea a doua, Oţelul a dictat ritmul, în timp ce oaspetele au căutat fără prea mult succes drumul spre poartă. A fost o adevărată instrucţie pentru echipa din Baia Mare.
În consecinţă, Oţelul a bifat cea de-a şasea victorie din acest sezon, rezultat final 36-17, cu cele 12 puncte acumulate situându-se în prezent pe locul doi al clasamentului.
Pentru Oţelul au evoluat: Ionica Munteanu (11 intervenţii), Cristina Bobeică (5) – Diana Druţu 6 goluri, Daciana Curtean 5, Alina Horjea 5, Cătălina Cioaric 4, Nicoleta Tudor 4, Carmen Gheorghe 3, Renata Ghionea 2, Iulia Artean 2, Roxana Bodârlău, Manuela Manda, Maricica Trandafir, Paula Pavăl şi Delia Mărginean – toate câte un gol.
Aruncări de la 7m: Oţelul 6 (4 transformate); Baia Mare – 2 (2). Minute de eliminare: 4-0.

Un joc bun de pregătire, cu Baia Mare, în perspectiva meciului care ne aşteaptă. Cu Metalurg Skopje, în Cupa Cupelor, va fi foarte greu”, a declarat antrenoarea Alexandrina Soare.