Energia - CSM Satu Mare (foto eurohandbal.ro)

DISPUTA A FOST LIVE TEXT PE EUROHANDBAL.RO! VEDETI MAI JOS EVOLUTIA PARTIDEI DIN ORASUL LUI BRANCUSI!

UPDATE: AVETI CRONICA SI GALERIA FOTO DE LA MECIUL CONTAND PENTRU ETAPA 4! ASOLTANEI MIHAI VENIT DE LA MINAUR, REUSESTE O PARTIDA EXCELENTA CU 8 GOLURI SI PROCENTAJ DE 100% PENTRU GAZDE!

Partida a fost transmisa LIVE TEXT in TIMP REAL pe CHAT-UL eurohandbal.ro, alternativ cu cea de la Turda, intre Potaissa si Poli, incepand din minutul 20,  aceasta din urma cu sprijinul colegilor de la turdanews.net!

Inceputul echilibrat de partida prevestea o noua batalie pentru cele doua puncte puse in joc. Insa dupa minutul 7, jucatorii gorjeni si-au lasat pur si simplu “in urma” adversarul, dupa o serie de 5 goluri consecutive in doar trei minute! Scorul a devenit 8-2 pentru Energia, care devenea astfel, favorita la castigarea partidei!

O serie de 3 goluri consecutive in trei minute (18-21′) reusite de Asoltanei, cel mai bun jucator al gazdelor in partida de sambata, a adus si diferenta cea mai mare de pe tabela! Era 13-6 in minutul 21, diferenta ce avea sa se mentina si la pauza, cand gazdele au intrat la cabina “linistite” dupa 18-11.De remarcat ca extrema venita de la Minaur Baia Mare si care a cochetat in mai multe randuri cu nationala, incepe sa se simta din ce in ce mai bine la Tg. Jiu, reusind in partida cu Satu Mare un procentaj de 100% cu 8g din 8 aruncari.

De partea cealalta, satmarenii lui Palko au reusit o a doua repriza mai aproape de adevar, scotand “aproape” un egal. Noua achizitie a formatiei Prskalo Davorin fiind un mare castig la prima vedere, dupa ce a fost si cel mai bun de la oaspeti cu 6 reusite, insa cu un procentaj de doar 50%, avand 6 aruncari ratate.

Satu Mare s-a apropiat cel mai periculos pana la 28-24 in min.52, insa forcingul de final al gorjenilor a adus scorul mai aproape de adevarul de pe teren.

Liviu Andries – Antrenor Energia:”Apararea si-a spus cuvantul in acest meci. Sunt multumit de toata echipa” (www.csenergia.ro)

“Cred ca este primul meci in care nu am avut emotii. Se vede o crestere de la meci la meci, daca vom continua sa fim la fel de seriosi atunci este bine. Apararea si-a spus cuvantul in acest meci, ne-am aparat foarte bine. Datorita apararii bune, pe atac am reusit sa marcam goluri mai usoare pe contraatac si pe faza a doua. Sunt multumit de toata echipa, iar Asoltanei a facut cel mai bun meci al lui de cand a venit la Tg-Jiu. Jucatorii mei au respectat ceea ce am facut la antrenamente, atat pe aparare cat si pe atac. Scorul mi-a permis sa-i introduc si pe cei mai tineri din echipa si eu zic ca ei si-au facut treaba.Daca vom continua in acelasi ritm si suntem seriosi atunci putem spera la mai mult. Avem urmatorul meci la Ploiesti, o echipa incomoda, care a inceput bine campionatul, dar daca noi vom juca la fel de agresiv in aparare, atunci eu zic ca vom castiga.”

Liga Nationala Masculina de Handbal – Etapa a-IV-a

ENERGIA PANDURII – CSM SATU MARE 35-27(18-14)

Tg-Jiu, Sala Sporturilor, spectatori: 500. Arbitrii: Din Constantin si Dinu Sorin din Bucuresti

ENERGIA: Alexandru Asoltanei 8g/8 aruncari, Mihai Paius 5g/8a, Dan Ilies 5g/5a, Paul Giotoiu 4g/7a Razvan Mledenciu 4g/4a, Ionut Mazilu 4g/8a, Darius Apolzan 2g/3a, Andrei Enache 1g/1a, Razvan Udristoiu 1g/1a, Paul Geica 1g/1a, Vali Popescu, Andrei Popescu, Florin Dragomir, Adrian Radulescu, Bogdan Motoi, Ionut Marii. A lipsit Ciprian Sandru-accidentat. Antrenori: Liviu Andries si Doru Geamanu.

CSM Satu Mare: Prskalo Devorin 6g/12a, Cosmin Osvat 5g/5a, Silviu Surducan 4g/6a, Laurentiu Dinescu 4g/13a, Ghita Mateas 3g/3a, Ioan Tcaciuc 2g/2a, Alexandru Galan 1g/2a, David Munea 1g/2a, Paul Sas 1g/2a, Cosmin Libert, Janos Olah, Zoltan Vass, Panazan Florin, Florin Mates. Antrenor: Ioan Palko.