Stiinta Bacau castiga derbyul moldav si se apropie cu pasi repezi de medaliile de argint in LN Handbal masculin!

Viitorul suna bine cu cei doi tehnicieni la carma Romaniei!

ȘTIINȚA BACĂU – CSU SUCEAVA 28-24 (15-10) in restanta la etapa 21 din LNHM! Directorul tehnic al Romaniei – Petru GHERVAN, anunta dupa aceasta partida ca tara noastra va avea o noua contracandidata la titlul national in sezonul urmator!

Declaratii AUDIO a celor doi conducatori de la carma reprezentativei masculine a Romaniei – Eliodor VOICA (antrenor principal) si Petru GHERVAN (director tehnic), tehnicieni ce s-au aflat miercuri fata in fata cu echipele de club, fisiere oferite cu amabilitatea colegilor de la Sport.Bacaul.ro prin intermediul lui Costin Alexandrescu si Lucian Purcaru.

Partida a inceput echilibrat si s-a ajuns la 3-3 in 7′, moment in care s-a produs si momentul cheie al jocului. Gazdele au avut 7 minute de foc in care au inscris 6 goluri consecutive, iar poarta bacauana a fost aparata fantastic de Tevzadze. Astfel, in ciuda TO solicitat devreme de Ghervan View More

CS Caras Severin – Stiinta Bacau 25-23!

În etapa 18-a a Ligii Naţionale masculine de handbal, echipa Clubului Sportiv Caraş-Severin a învins pe Ştiinţa Municipal Bacău, cu scorul de 25-23 (15-11), în urma unui meci electrizant la Sala Polivalentă din Reşiţa.

AUDIO – Declaratii Aihan Omer si Eliodor Voica, mai jos!

În faţa a 600 de spectatori, care au urmărit finalul în picioare, echipa din judeţul Caraş-Severin a obţinut o victorie meritată, muncită. Handbaliştii pregătiţi de Aihan Omer şi Gligore Czari au început în forţă şi au condus cu 5-0 în minutul 8 şi cu 6-1 în minutul 10. Eliodor Voica a solicitat mai repede decât se aştepta timp de odihnă, nevoit să schimbe tactica. În oarecare măsură a reuşit, dar băcăuanii nu s-au apropiat la mai mult de două goluri pe tabelă (9-7 în minutul 16). După primele 30 de minute, View More

AUDIO – Declaratie Adrian Petrea inainte de jocul cu Stiinta Bacau!

Adrian Petrea

Bacauanul Adrian Petrea, interul stanga al echipei CS Caras-Severin, isi doreste poate cel mai mult victoria in meciul de maine cu Stiinta Municipal Bacau!

Interviu realizat de Marian Cărăvan pentru Radio Romania Resita

Radio Romania Resita va transmite aspecte in direct de la meciul dintre CS Caras-Severin si Stiinta M Bacau – pe frecventa de 105,6 MHz si pe site-ul www.radio-resita.ro (sambata ora 11:00)! Dupa spectacolul de “JOACA HANDBAL!” din Banatul de Munte – colegii nostrii va aduc informatii complete.

LN Handbal masculin – Etapa 14 si Arbitrii delegati!

Ciprian Sandru - Energia Tg Jiu

UPDATE 2: REZULTATELE ETAPEI INCOMPLETE – MAI JOS! PE SITE CLASAMENT ACTUALIZAT!

UPDATE: ENERGIA TG.JIU – STIINTA BACAU 31-29 SCOR FINAL, a fost LIVE TEXT in timp real doar pe CHAT-ul eurohandbal.ro! Vedeti desfasurarea completa a partidei acolo! Dragomir – portarul gazdelor omul partidei! Andries castiga duelul cu selectionerul Voica, pregatind meciul excelent! Revenim cu informatii…

ENERGIA: Apolzan 9, Păiuș 5, Asoltanei 5, Ilieș 4, Mazilu 3, A. Popescu 3, Mocanu 1, Șandru 1.

STIINTA: Ghiță 8, Dospinescu 5, Bondar 4, Kurilenko 3, Gurkovsky 2, Rotaru 2, B. Voica 2, Iancu 1, Ramba 1, Păunică 1.

ENERGIA TG JIU – STIINTA BACAU este LIVE TEXT in timp REAL pe CHAT-ul eurohandbal.ro, in prima partida a etapei, vineri de la ora 18:00! SUSPICIUNI ASUPRA ARBITRILOR PAVEL/STATE, ALIMENTATE DE 6 VICTORII DIN 7 PARTIDE ALE BACAULUI CU EI LA CENTRU, DIN CARE ULTIMELE 2 CHIAR CU ENERGIA? ORELE DE START SI PROGRAM COMPLET ETAPA 14 SI ARBITRII DELEGATI – MAI JOS!

Partidele de duminica de la Bucuresti (CSM) si de la Turda sunt in direct pe Digi Sport!

(Rezultatele tot aici dupa desfasurarea partidelor – impreuna cu ierarhia actualizata).

Ciprian Sandru – Energia, unul dintre produsele de viitor pentru handbalul romanesc, format la CNOE Sighisoara, a prefatat pentru eurohandbal.ro una dintre cele mai interesante partide ale etapei, foarte importanta pentru ambele grupari. “Paius are niste probleme cu View More

MEMORIALUL “ZORAN KURTES” – IN WEEKEND LA CONSTANTA!

Jucatorii HCM-ului se vor "aduna" din nou, cu gandul la Kurtes!

Alături de formaţia constănţeană, vor mai participa la turneul de la Constanţa echipele Jugovic Kac, Vojvodina Novi Sad şi Ştiinţa Bacău. Cine a fost Zoran Kurtes – aveti o descriere mai jos!

Abia rodat în turneul de la Bacău, câştigat de campioni duminica trecută, angrenajul HCM-ului câştigă de la zi la zi în omogenitate. Antrenorul principal Ion Crăciun are la dispoziţie tot lotul, pe care-l va testa din nou în acest week-end în 3 meciuri la Memorialul Zoran Kurtes, un turneu special pentru HCM, dar, în egală măsură, şi pentru două dintre partenerele de întrecere, antrenate în trecut de regretatul tehnician sârb, Jugovic Kac şi Vojvodina Novi Sad.

Campionii sunt siguri că lumea va răspunde chemării lor. Turneul este dedicat memoriei lui Zoran Kurtes.

Programul meciurilor de la Memorialul Zoran Kurtes este următorul: View More

Steaua scapa de retrogradare, Minaur se afunda si mai mult, iar Poli face iar scandal, dupa o noua infrangere la limita -acasa!

Doar pe eurohandbal – Vedeti PROGRAMUL individual al echipelor, pana la finalul sezonului!

Poli - U Cluj altercatie!

Etapa 23 a adus cea de-a zecea infrangere consecutiva suferita de Minaur Baia Mare. Handbalistii lui Ion Gerhard au cedat pe teren propriu in favoarea mult mai puternicei formatii HC Odorhei cu scorul de 23-21. Poli pare “lovita” de soarta in meciurile disputate pe teren propriu in acest sezon si pierde a 4-a oara la limita! Presedintele Serban face scandal la sfarsitul partidei si se ia la cearta, inclusiv cu antrenorul oaspetilor – C.Stefan, la conferinta de presa! Info de la aceste partide si declaratii de la Timisoara mai jos!

Steaua Bucuresti s-a distantat la 5 puncte de primul loc retrogradabil ocupat de Minaur, dupa ce au castigat derby-ul bucurestean cu CSM cu scorul de 32-30. Distanta fata de Poli Timisoara, ocupanta ultimului loc neretrogradabil, ramane de 3 puncte. Timisorenii au pierdut pe teren propriu confruntarea cu Universitatea Cluj, scor 23-24, insa spiritele s-au incins foarte tare pe parchetul salii banatene, iar la conferinta de presa gazdele s-au luat chiar si de antrenorul Stefan – Univ.Transilv.Cluj. Probabil si datorita faptului ca este al patrulea meci pierdut la limita pe teren propriu – gazdele vad numai View More

Cu doar un prim 7 din vechea garda, UCM Resita se mentine in coasta favoritelor la titlu!

Adi Petrea a revenit la Resita ca adversar al UCM

UCM HC Caras-Severin – Stiinta Bacau 31-29, in etapa XVIII din LNHM!

Cărăsenii au obtinut o victorie meritată în fata singurei formatii românesti rămase în cupele europene în acest an. Cu o ambitie extraordinară, cu o dorintă fantastică de victorie, elevii lui Gligore Czari au dat totul pe teren, pentru un succes salutat îndelung de un public mai putin numeros ca de obicei, dar extrem de fanatic.

Declaratie-soc a lui Eliodor Voica la conferinta de presă: ”Stiam că vom pierde!”. Vedeti mai jos!

Publicul a încurajat echipa în momentele dificile, iar în finalul de infarct, a purtat-o pe val pentru un nou mare succes – tinand cont de actualul lot al formatiei gazda, dar si de programul infernal din ultimele 2 saptamani (5 jocuri disputate). UCM Handbal Club Caras-Severin pare să fi câstigat un handbalist de mare perspectivă, juniorul View More

Doua echipe la feminin parasesc Europa. Resita va avea un retur de foc in Polonia!

REZULTATELE INREGISTRATE IN EUROPA DE ECHIPELE ROMANESTI IN WEEK- END

Tomis si Dunarea merg mai departe in Cupa Cupelor si in EHF, in vreme ce Jolidonul si Zalaul parasesc competitia. Stiinta Bacau este trecuta in turul IV al Cupei Challenge, dupa o victorie clara in Belgia, dar UCM resita s-ar putea sa se loveasca din nou de “duritatea” competitiei a doua europene la masculin, pentru al doilea an consecutiv. Campioanele de la Oltchim isi vor afla marti, adversarele din Grupele principale ale Ligii Campionilor, dupa ce HC Leipzig s-a impus la Viena si Dinamo Volgograd a rezistat si nu a luat bataie decat la 7 goluri in fata lui Viborg, stabilind ultimele 2 calificate (din 8). View More

BACAUL FURNIZEAZA SURPRIZA LA TG. JIU!?

Bondar Marius - 6g, cu Energia

ENERGIA TG. JIU – STIINTA BACAU 29-30 (12-14), a fost LIVESCORE pe CHAT!

După importantul succes obţinut miercuri seara la Târgu Jiu, echipa Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău a plecat joi dimineaţa spre Izvorani acolo unde va susţine, în cursul după-amiezii, de la ora 17, un antrenament. Vineri dimineaţă, delegaţia băcăuană va decola spre Belgia, unde va ajunge în jurul prânzului, urmand ca sambata seara incepand cu ora 21,15, sa dispute prima partida din turul 3 al Challenge Cup, in fata formatiei Initia Hasselt (BEL).

Asa cum Vasile Stanga – Energia, anunta inainte de partida, ca este un meci greu cu Bacaul, asa s-a si intamplat! Jucatorii gorjeni au gresit si au facut primul pas pierzator al sezonului, pe teren propriu, dupa o partida foarte buna facuta de bacauanii Bondar si Dospinescu. Stiinta a condus pe toata durata partidei, gorjenii revenind puternic in a doua repriza, cand au si preluat conducerea la 21-20 min.45, intorcand de la 16-19, insa finalul le-a apartinut oaspetilor care, dupa o dubla eliminare si-au vazut de joc si au intors din nou, rezultatul in favoarea lor. Cu 8 minute inainte de final, moldovenii au condus din nou la 3 goluri, 22-25, Savenco revenit dupa suspendarea de 4 etape, a primit din nou rosu direct, dupa 10 minute din a doua repriza, suparandu-i pe Stanga si cei din conducerea clubului – va absenta din nou, mai View More