ROMANIA MERGE IN SFERTURILE DE FINALA ALE CAMPIONATULUI MONDIAL DE HANDBAL FEMININ UNDER 18 DIN MUNTENEGRU DUPA O PARTIDA DRAMATICA!

Tricolorele mici au sanse la medalii la acest CM U18! Egalul cu Rusia este suficient pentru a scapa de Suedia – campioana en-titre, in sferturi.

UPDATE: ROMANIA – Ungaria 33-28 la Campionatul Mondial de handbal feminin in sferturile de finala! Tricolorele se califica astfel in semifinalele intrecerii dedicate junioarelor sub 18 ani ce se desfasoara in Muntenegru!

ROMANIA – Muntenegru 25-22 dupa ce la pauza tabela arata un incredibil 9-14!!! PRICOPI Andreea a reusit sa inscrie 10 goluri din 15 aruncari, iar TANASIE Ana a inscris 7g/10a – fiind principalele noastre marcatoare duminica! Partida decisiva pentru suprematia in Gr.B cu Rusia – marti la ora 19:15, disputa ce poate fi urmarita LIVE VIDEO! Romania este la un singur meci de “careul de asi” la acest Campionat Mondial dupa ce are in acest moment 6p din 6 posibile si conduce gr.B in fata Rusiei!

Interul stanga PERIANU Gabriela 2g/9a (Dunarea Braila) selectionata si la Romania mare pe vremea lui Voina, PRICOPI Andreea si DEDU Denisa -portar, ambele de la Rulmentul Brasov cu care Maria Tarca vrea sa reconstruiasca o echipa puternica sub Tampa si SAFTA Nicoleta 4g/6a – pivotul lui Oltchim, sunt doar cateva din numele mari ale nationalei noastre mici, care au intors incredibil o prima repriza extrem de slaba, cu un joc extrem de bun in aparare in ultimele 30 minute disputate cu organizatoarea turneului final – selectionata ex-yug, formatia din Muntenegru!

Tricolorele nu au inscris mai mult de 12 minute in ultima parte a R1 si gazdele au venit de la un 8-6 pentru noi la un incredibil 14-9 la PAUZA, avand in portarul PEROVIC Katarina un adevarat inger pazitor ce le-a “daramat psihic” pe jucatoarele noastre, mai ales pe cele de pe posturile de extrema si prin cele 3 aruncari de la 7m aparate!

De la cabine insa, a aparut o noua fata a echipei noastre iar apararea a inceput sa arate de ce suntem o nationala puternica la nivel juvenil! Am reusit sa ne apropiem la doar 1 gol de Muntenegru in min. 42′ si am View More

BELARUS – ROMANIA pentru play-off ul CM SPANIA 2013! De la 13,30 “strigam” pe CHAT-ul eurohandbal “HAI ROMANIA!”

Apararea va duce greul si la Minsk!

Partida retur dintre Belarus – Romania, arbitrata de Hansen/Pettersen(Nor), contand pentru CM Spania 2013 va fi LIVE TEXT in timp real pe CHAT-ul eurohandbal.ro si DIRECT la DIGI SPORT 1, DUMINICĂ, ora 13:30!

Lotul României deplasat în Belarus: Portari: Mihai Popescu, Bogdan Pralea; Linia de 9 metri: Alexandru Şimicu, Alex Csepreghi, Alexandru Stamate, Cristian Fenici, Bogdan Mihai, Cristi Ghiţă, Alin Şania; Extreme: Gabriel Florea, Chike Onyejekwe, Valentin Ghionea, Andrei Mihalcea; Pivoţi: Dan Savenco, Marius Novanc, Huba Talas.

Vasile Stîngă, selecţioner România pentru postul TV care transmite partida: “În locul lui Ciobanu a View More