HANDBALUL ROMANESC LA O NOUA FINALA CONTINENTALA INTERCLUBURI PRIN HC ZALAU!

UPDATE: Lada Togliatti – HC Zalau 30-24 (15-14) scor final dupa prima mansa in FINALA CUPEI EHF! Georgiana Ciuciulete a facut un joc excelent pe pivot, iar apararea lui Tadici a fost foarte exacta in prima parte a jocului. Dupa pauza lipsa unui inter stanga de meserie care sa o poata inlocui cu succes pe Bese dupa chemarea inapoi a lui Babeanu de catre conducerea Oltchimului, au inclinat victoria in favoarea formatiei conduse de Trefilov. Tadici a gresit si el solicitand Time Out abia cand formatia gazda se desprinsese deja la 5 -6 goluri diferenta! Mirela Nechita a facut un joc extrem de slab in poarta formatiei noastre, astfel ca rusoaicele pornesc cu prima sansa la castigarea trofeului EHF Cup!

FINALA CUPEI EHF: Tadici si formatia sa va intalnii sambata in Turul acestei confruntari fantastice pentru handbalul romanesc, trupa condusa de Trefilov – Lada Togliatti, incepand de la ora 16.00, ora României! Partida o vom comenta impreuna pe CHAT-ul eurohandbal.ro. Partida va fi oficiata de arbitrii Ivan Pavicevic (MNE)  MNE  Milos Raznatovic (MNE), observator SVK  Janka Stasova  (SVK). Delegatia noastra cuprinde 16 persoane si a aterizat la Samara inca de joi seara! Cititi mai jos o intamplare foarte interesanta dupa finala Campionatului Mondial Rusia 2005, in care Tadici a fost sustinut de catre Guvernul de la aceea vreme sa puna bazele Oltchimului de azi!

OBIECTIVUL PRIMEI MANSE: Pastrarea sanselor reale pentru castigarea trofeului in mansa returde la Oradea!

Formatia noastra a calatorit spre acest joc din regiunea Samara, cu tranzit prin Moscova. Delegatia cuprinde 16 persoane (13 jucatoare, manager – antrenor George Tadic, un medic şi un reprezentant din partea sponsorilor).

Gruparea salajeana a aterizat la malul Volgai mijlocii in jurul orelor 20:00 joi seara si a ales ca si stabiliment Hotelul Sport – ce nu este unul de lux, si se afla situat departe de zona centrala a orasului, intr-o locatie mai linistita. Cu autocarul formatia noastra va face peste 30 minute pana la sala de joc! Tadici si co. au efectuat vineri de la ora 15:30 antrenamentul oficial in sala USAC “Olympus” din Togliatti. Vineri seara au ajuns si arbitrii si observatorul intalnirii din aceasta finala europeana intercluburi.

Duelul de gala intre formatiile conduse de celebrii antrenori Tadici si Trefilov se afla astazi la primul episod. O confruntare care poate aduce o View More

Romania invinge Rusia la Europenele de tineret din Olanda!

UPDATE: ROMANIA – SPANIA (azi la 21,00) la CE Olanda, LIVE VIDEO – CLICK AICI!

Eliza Buceschi 10 goluri cu Rusia

ROMANIA – Rusia 26-25 (13-12).

Romania aduce prima victorie in fata Rusiei, la toate nivelurile, dupa multa vreme! In prim plan a fost noua stea in devenire a handbalului feminin romanesc – Eliza Buceschi (10 goluri ieri), care a fost declarata de catre oficialii EHF, MVP-ul partidei!

Aveti – mai jos, marcatoarele noastre. Azi, Romania intalneste Spania de la ora 21,00. In cazul unei victorii in fata ibericelor, Romania se califica deja in faza a doua a grupelor, unde probabil va intalnii Norvegia si Olanda, pentru a ajunge in semifinale. Spania a invins ieri Slovenia cu 23-17! Astfel ca daca Romania invinge azi, putem avea 2 puncte deja, in grupa din Main Round.  Partidele tricolorelor pot fi urmarite LIVE VIDEOCLICK AICI!

Echipă României a câştigat meciul de deschidere din grupa A, “rezultat surprinzator – având în vedere rezultatele ambelor ţări în turneele anterioare” titreaza si site-ul destinat View More

MECI DE SPECTACOL AZI, IN ROMANIA – RUSIA LA CE!

Nechita cu MUN dar si alte jucatoare care au evoluat mai putin vor fi azi in fata Rusiei

ROMANIA – RUSIA, ora 17,45 IN DIRECT pe TVR2. UPDATE: 20-35 REZULTAT FINAL! Dupa un joc in care ne-am menajat pentru semifinale!

Astazi doar ne delectam si facem incalzirea pentru semifinala de sambata de la ora 15,30 impotriva Suediei. Romania este in careul de asi al europenelor din Scandinavia, inainte de ultima partida din Main Round, impotriva Rusiei, care a dezamagit la acest turneu final, pana si Trefilov, fiind dezamagit de prestatia fetelor sale.

“Meritam sa fim acolo unde suntem acum!” a concluzionat reputatul tehnician, dupa partida pieduta cu Spania la 8 goluri diferenta.

In vreme ce alti se chinuie sa obtina rezultate pentru Romania in conditii mult mai bune si nu reusesc, fetele noastre de la handbal aduc zambete la acest final de an pe chipurile romanilor deznadajduiti, de probleme si apasari sociale si astazi joaca un meci pentru spectacol, pentru ca trebuie sa joace aceasta partida. Rusia nu mai are ocazia sa ne ofere amaraciune, pentru ca noi suntem deja acolo unde meritam, View More

ROMANCE FANTASTICE! Romania in careul de asi al Europei! Multumim si Spaniei!

ROM castiga cu MUN si merge in semifinale

SPANIA INVINGE CLAR RUSIA CU 30-22! SI NE SCAPA DE UN ALT MECI DE INFARCT JOI, CU RUSIA. DECLARATIILE DE LA CONFERINTA DE PRESA!

Romania a luptat extraordinar in meciul cu Muntenegru! Ne-am batut pentru fiecare minge, presiunea a fost enorma pe umarul fetelor noastre, deoarece au fost in fata unei noi partide care ne ridica enorm, dar si putea sa aduca inca o ratare in extremis de calificare in careul de asi al Europei. A fost un meci pe “viata si pe moarte” un meci in care apararea noastra a fost excelenta, in fata unei formatii a Muntenegrului care a avut o defensiva buna!

Am castigat pe aparare, inca o partida – decisiva pentru semifinale, cu un singur portar de meserie in lot! Asta din cauza unui regulament tampit, care nu prevede nimic in ceea ce priveste inlocuirea unui portar accidentat, ci doar ca nu se pot inlocui jucatoare accidentate pe parcursul unei faze din competitie! Insa Tolnai a fost de-a dreptul senzationala, a aparat tot ce se putea apara si daca meciul mai dura inca 60 minute, tot in poarta o gaseam, cu un spirit de lupta fantastic, dupa ce adversarele au cautat in fel si chip sa o scoata dintre buturi

View More

ZI EXTRAORDINARA PENTRU JOACA HANDBAL-UL ROMANESC! SPANIA NE TRIMITE 99% IN SEMIFINALE, DUPA CE ZDROBESTE RUSIA! IAR DANEMARCA NE DUCE SIGUR, IN CAREUL DE ASI DIN EUROPA!

UPDATE ora 22,55: Danemarca invinge clar Croatia cu 31-19, iar fetele noastre vor juca semifinale la Turneul final al CE din Danemarca si Norvegia 2010, tot la Herning! Meciul cu Rusia nu mai are nici o importanta joi, astfel ca dupa lupte grele, Romania va avea 4 zile la dispozitie sa pregateasca semifinala! Vom termina grupa pe locul 2 si vom juca in semifinale cu echipa de pe locul 1 din Grupa II din Main Round! Aceasta ar putea fi Swedia, daca invinge maine Ungaria! Sau Norvegia, daca colegele suedeze nu reusesc sa se impuna.

SPANIA – RUSIA 30-22 FINAL. Doar fantastic mai putem pierde calificarea in semifinale, daca Danemarca pierde ambele jocuri care le mai are, cu Croatia si Muntenegru, iar Romania pierde cu Rusia joi! Ceea ce pare aproape imposibil!

SPA ne trimite in semifinale dupa ce invinge RUS clar

DANEMARCA INVINGE CLAR SERBIA! Muntenegru invinge Rusia!

Danemarca - Serbia 25-20 (14-6)

FITI SI VOI INTERACTIVI PE CHAT! Puneti intrebari corespondentului nostru la jocuri!

DANEMARCA – SERBIA 25-20 (14-6), in celalalt meci din grupa Romaniei. Muntenegru figureaza surpriza, intr-un meci care ne intereseaza, deja – DIRECT, din grupa B – cu Popovic din nou cea mai buna de pe teren.

EXCLUSIV – Conferinta de presa a fost LIVE TEXT pe CHAT-ul eurohandbal.ro! Vedeti acolo ce au spus danezii despre formatia noastra!

Danemarca s-a impus in fata Serbiei clar, castigand partida inca de la pauza cand conducea deja, cu 14-6. Portarul Mortensen Karin, a fost cea mai buna de la gazde, inchizand practic poarta in primele 30 minute, drept pentru View More

ROMANIA – NORVEGIA 24-23 (12-12) FINAL! IN FINALA GF WCUP DAN 10!

Romania la GF 2010 – foto dhf.dk

ROMANIA CASTIGA GF WORLD CUP DAN 2010 si 25.000 euro – premiul de la organizatori!!! Felicitati fetele noastre pe CHAT!

Aveti evolutia completa a partidei in Comentariu LIVE TEXT – in timp real, pe CHAT-ul eurohandbal.ro

AM INVINS, PENTRU A DOUA OARA CONSECUTIV NORVEGIA (CAMPIOANA OLIMPICA)! MORALUL ESTE DE PARTEA NOASTRA ACUM, IN VEDEREA CAMPIONATULUI EUROPEAN DIN DAN si NOR (decembrie 2010)

ROMANIA a condus cu 9-5 in prima repriza si nu a primit gol timp de 11 min. din min. 10 pana in min.21! Castigam partida dupa un FINAL DRAMATIC! si luam un avans de moral considerabil, in fata nordicelor!Paula Radulescu a fost eroul (ca de atatea ori) in tabara noastra, aparand ultima aruncare a NORVEGIEI, in ultimele secunde ale partidei. View More

SA MAI INVINGEM INCA O DATA NORVEGIA!

AZI ORA 17,15 NE APARAM TITLUL CUCERIT ANUL TRECUT!LIVE TEXT (in timp real) pe CHAT!  – UPDATE: 12-12 REZULTAT LA PAUZA!

Comentati partida impreuna cu noi, pe CHAT! Transmiteti un mesaj tricolorelor, acolo!

NIMIC NU II STA IN CALE ROMANIEI LA GF WCUP DAN 2010! O VICTORIE SI AZI, ASUPRA NORVEGIEI, AR ADUCE UN MORAL EXCELENT PENTRU CAMPIONATUL EUROPEAN DIN DECEMBRIE!

Am castigat si in fata Frantei! Si cel mai important este ca reusim sa o facem in doar 30 minute! La fel ca in partidele cu Rusia si Suedia, am facut eforturi foarte intense o jumatate de meci, dupa care am jucat la rezultat. Cu Norvegia, Radu Voina a jucat pentru moral (in faza grupelor). Atunci am revenit senzational in doar 15 minute in repriza II si am aratat ca avem un psihic puternic. Era lucrul cel mai important pentru staff-ul echipei nationale, View More

Semifinale GF WCup: ROMANIA – FRANTA – ora 15,15

Oana Manea - Romania

PARTIDA VA FI TRANSMISA IN DIRECT DE DOLCE SPORT   (UPDATE!: 23-21 FINAL SI SUNTEM IN FINALA PENTRU A DOUA OARA CONSECUTIV)

Programul încărcat, principala problema pentru fetele din lotul campioanei României – Oltchim Rm. Valcea. 6 meciuri in 14 zile!!!

Romania isi apara in continuare, titlul cucerit anul trecut la GF WCup si intalneste in semifinale echipa antrenata de cel care a cochetat cu banca Oltchimului – Olivier Krumbholz. Franta a reusit 2 victorii in grupa A, cu Ungaria si Germania, fiind invinsa de tara gazda – Danemarca. Noi nu am cunoscut infrangerea in Grupa B.

Meciuri tari am avut intotdeauna cu Franta, dar de cele mai multe ori am iesit invingatoare. De referinta pentru handbalul de la noi, ramane acel meci cu Franta, care a adus atata bucurie in Romania, echipa gazda a turneului final de atunci, fiind eliminata de tricolore, dupa patru reprize de prelungiri, intr-un meci dea dreptul dramatic (ROMANIA – FRANTA VIDEO – CLICK AICI PENTRU ULTIMELE 5 MIN. DIN PRELUNGIRI ) View More

ROMANIA MERGE IN SEMIFINALE LA GF WCUP! AM AVUT NEVOIE DE UN PUNCT SI L-AM OBTINUT!

RADU VOINA

ROMANIA – SUEDIA 27-27 (14-12). VOM JUCA IN SEMIFINALE – SAMBATA ORA 15,15, CU FRANTA. CEALALTA SEMIFINALA ESTE NORDICA: DANEMARCA – NORVEGIA (ORA 17,15)

România s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale din Danemarca după ce a terminat la egalitate, 27-27 (14-12), cu Suedia, în ultimul meci din grupa B.  Indiferent de rezultatul ultimului joc, Norvegia – Rusia (30-21), ce urma se se desfasoare, dupa partida tricolorelor, naţionala noastră ocupa primul loc în grupă si evita tara organizatoare in semifinalele turneului.

Romania a inceput excelent partida de ieri si cu doar 2 goluri primite in primele 12 minute, a pus un ecart consistent fata de suedeze. Apararea a fost punctul forte in meciul de ieri pana spre sfarsitul primei reprize. Jucand econom, la rezultat (nu aveam voie sa pierdem la 8 goluri!) ca sa prindem semifinalele, jucatoarele noastre au aratat doar atat cat a fost nevoie. In final, avand View More