ROMANIA MERGE IN SFERTURILE DE FINALA ALE CAMPIONATULUI MONDIAL DE HANDBAL FEMININ UNDER 18 DIN MUNTENEGRU DUPA O PARTIDA DRAMATICA!

Tricolorele mici au sanse la medalii la acest CM U18! Egalul cu Rusia este suficient pentru a scapa de Suedia – campioana en-titre, in sferturi.

UPDATE: ROMANIA – Ungaria 33-28 la Campionatul Mondial de handbal feminin in sferturile de finala! Tricolorele se califica astfel in semifinalele intrecerii dedicate junioarelor sub 18 ani ce se desfasoara in Muntenegru!

ROMANIA – Muntenegru 25-22 dupa ce la pauza tabela arata un incredibil 9-14!!! PRICOPI Andreea a reusit sa inscrie 10 goluri din 15 aruncari, iar TANASIE Ana a inscris 7g/10a – fiind principalele noastre marcatoare duminica! Partida decisiva pentru suprematia in Gr.B cu Rusia – marti la ora 19:15, disputa ce poate fi urmarita LIVE VIDEO! Romania este la un singur meci de “careul de asi” la acest Campionat Mondial dupa ce are in acest moment 6p din 6 posibile si conduce gr.B in fata Rusiei!

Interul stanga PERIANU Gabriela 2g/9a (Dunarea Braila) selectionata si la Romania mare pe vremea lui Voina, PRICOPI Andreea si DEDU Denisa -portar, ambele de la Rulmentul Brasov cu care Maria Tarca vrea sa reconstruiasca o echipa puternica sub Tampa si SAFTA Nicoleta 4g/6a – pivotul lui Oltchim, sunt doar cateva din numele mari ale nationalei noastre mici, care au intors incredibil o prima repriza extrem de slaba, cu un joc extrem de bun in aparare in ultimele 30 minute disputate cu organizatoarea turneului final – selectionata ex-yug, formatia din Muntenegru!

Tricolorele nu au inscris mai mult de 12 minute in ultima parte a R1 si gazdele au venit de la un 8-6 pentru noi la un incredibil 14-9 la PAUZA, avand in portarul PEROVIC Katarina un adevarat inger pazitor ce le-a “daramat psihic” pe jucatoarele noastre, mai ales pe cele de pe posturile de extrema si prin cele 3 aruncari de la 7m aparate!

De la cabine insa, a aparut o noua fata a echipei noastre iar apararea a inceput sa arate de ce suntem o nationala puternica la nivel juvenil! Am reusit sa ne apropiem la doar 1 gol de Muntenegru in min. 42′ si am View More

INACCEPTABIL! Romania joaca in mai putin de 20 ore partidele decisive pentru Olimpiada cu Franta si Muntenegru!

BRONZ EUROPEAN ASA CUM ESTE ECHIPA NOASTRA NATIONALA FEMININA DE HANDBAL ESTE BAGATA LA MIJLOC! SE VA DUELA CU VICECAMPIOANA MONDIALA – FRANTA SI CASTIGATOAREA LIGII CAMPIONILOR DIN ACEST SEZON AL HANDBALULUI FEMININ -BUDUCNOST, PENTRU UN LOC DIN DOUA POSIBILE CARE ACCED LA OLIMPIADA DE VARA, IN DOUA PARTIDE CAPITALE CE SE VOR DESFASURA IN MAI PUTIN DE 20 ORE! IN ZILELE DE 25 SI 26 MAI, IN CADRUL TURNEULUI DE CALIFICARE CARE SE VA DESFASURA LA LYON, ROMANIA PARE A AVEA IMPOSIBILUL IN FATA! DE LUNI 13 MAI, TRICOLORELE SE REUNESC PENTRU A INCERCA SA FIE CAT MAI BINE PREGATITE PENTRU ACEASTA GREA AVENTURA!

Eurohandbal va va tine la curent cu mai multe informatii chiar din Franta pe parcursul acestor 2 saptamani! Stati aproape de noi!

DA! Asa au hotarat organizatorii francezi in stabilirea programului competitiei de calificare din 25-27 mai de la Lyon! Avand dreptul ca organizatoare sa isi aleaga ora de start a propriilor partide, Franta a anuntat programul oficial, cu rezerva ca orele de start ar mai putea suferii modificari, conform cerintelor televiziunii nationale franceze, care a cumparat drepturile TV la acest turneu. Programul anuntat este urmatorul:

Palais des Sports de Gerland à Lyon (sous réserve de modifications dues aux contraintes TV) : VENDREDI 25 MAI – 16h45 – Monténégro / Japon – 19h00 – France / Roumanie; SAMEDI 26 MAI View More

STIINTA SE IMPUNE CLAR IN MUNTENEGRU IN A DOUA REPRIZA SI MERGE APROAPE SIGUR IN SFERTURILE CUPEI CHALLENGE!

Gabriel Armanu - foto bacaulsportiv.ro

Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău merge catre sferturile Challenge Cup, dupa o victorie concludenta in deplasarea de la echipa muntenegreană RK Rudar Pljevlja, scor 31-22. Jucatorii Rotaru 5 goluri, Bondar 5 si Ghiţă 4 – au fost principalii marcatori ai moldovenilor. Antrenorul Gabriel Armanu: “Contraatacul şi faza a doua au făcut diferenţa în repriza secundă”

La finalul întâlnirii dintre RK Rudar Pljevlja şi Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău, antrenorul Gabriel Armanu era mulţumit de rezultatul obţinut, considerând totuşi că echipa băcăuană trebuie să rămână concentrată şi pentru meciul retur. Gabriel Armanu:

A fost un meci de luptă, un meci greu, chiar dacă am câştigat la o diferenţă de nouă goluri. La pauză am avut doar un gol avans, pe fondul unor pase greşite şi a unor ratări, dar şi din cauza faptului că gazdele au jucat foarte agresiv. Tot timpul am pus problema de a nu ne fi frică de contactele cu jucătorii muntenegreni, al căror stil de joc View More

ROMANIA FACE UN JOC MARE SI E APROAPE DE SEMIFINALE LA EURO!

Victorie cu Tolnai ROM-MUN 23-21

ROMANIA – Muntenegru 23-21 FINAL.

Avem 6 puncte si meci direct castigat cu adversarul. Acesta are 4 puncte si meci castigat direct cu Rusia cu 24-22!

ROMANIA CASTIGA CU MUNTENEGRU, DUPA UN MECI EXTRAORDINAR FACUT IN APARARE CU SCORUL DE 23-21, TALIDA TOLNAI FIIND SENZATIONALA, IAR NEAGU S-A RIDICAT PESTE POPOVIC! TRICOLORELE SUNT FAVORITE ACUM, LA CALIFICAREA IN SEMIFINALE!

Romania a avut un meci foarte greu cu Muntenegru. Dupa accidentarile capitanului – Cristina Varzaru si a lui Paula Ungureanu, echipa noastra a jucat aceasta partida foarte  importanta, doar cu un singur portar, deoarece regulamentul acesta netrebnic nu permitea inscrierea altui goalkeeper View More

CALCULE – ROMANIA ARE SANSE MARI DE CALIFICARE IN SEMIFINALE LA EURO!

JOACA HANDBAL! cu ROMANIA – MUNTENEGRU, (ora 17,45 IN DIRECT pe TVR2) si eurohandbal.ro pe CHAT

ULTIMA ORA! Corespondent CE – Ora 16,30: In acest moment echipa nationala a Romaniei a sosit la Arena. Vestea cea proasta este ca Paula nu se afla printre fete.Ultima stire este ca ligamentele ei sunt incrucisate si va trebui operata!Din discutiile avute cu domnul Gatu operatia va avea loc in Belgia sau in Germania.

Isi fac nordicii calcule pentru semifinale?!

Inevitabil ca, inaintea unui asemenea meci, ca cel de azi cu echipa Muntenegrului suporterii se gandesc la calcule! Cum se califica Romania si daca e obligatoriu sa batem azi ca sa mergem in semifinale. Tricolorele se afla in fata semifinalelor, la un pas de careul de asi iar procentual, stam bine! Avem mai multe sanse, fata de principalele adversare Muntenegru si Rusia.

In primul rand trebuie spus ca in cazul fericit, al unei victorii astazi, cumulat cu un rezultat negativ al Rusiei cu Spania, duce Romania in semifinalele competitiei, View More

AZI JUCAM PENTRU SEMIFINALELE LA EUROPENE!

JOACA HANDBAL! cu ROMANIA (foto ehf-euro.com)

JOACA HANDBAL! cu ROMANIA – MUNTENEGRU, (ora 17,45 IN DIRECT pe TVR2) si eurohandbal.ro.

Corespondentul nostru este deja in drum spre Herning si vom incerca sa va aducem cele mai multe informatii de la partida! LIVE TEXT pe CHAT! Dar si audio si foto – toate acestea, cu ajutorul unui suporter care iubeste handbalul si traieste alaturi de el mai mult decat, poate multi din interiorul lui! aflati la ora 16,30, inainte de partida!

Nationala noastra feminina joaca astazi, un meci de mare miza. Lumea urmareste parca, mai mult ca niciodata, handbalul! DA! pentru ca fetele noastre, tricolorele se daruiesc si JOACA HANDBAL! Un spectacol sportiv exceptional, care demonstreaza ca romanii au valoare si pot face parte dintre cei mai buni – in conditiile in care nu avem nici macar o sala la jumatate din capacitatea si conditiile de la CE! Din luptele grele duse insa, pana acum, am ramas fara capitan si cel mai bun portar! Presiunea creste de la meci la meci, dar astazi va deveni si mai mare. Miza este calificarea in primele 4 echipe ale Europei. In functie de rezultatele de azi, Romania poate fi calificata deja in semifinale! Cert este ca nu avem voie sa pierdem, chiar si un egal fiind bun in aceste momente, ca sa ne mentina in lupta pentru careul de asi!

Dupa o repriza a doua senzationala ieri, in fata Croatiei, Romania intalneste echipa favoritei la titlul de cea mai buna jucatoare a lumii – Bojana Popovic (Buducnost – neinvinsa in Liga campionilor). Dar, suntem siguri, Cristina Neagu (care s-a accidentat si ea ieri, destul de rau) nu poate fi de acord cu acest lucru, si poate astazi sa demonstreze inca o data ca este una dintre cele mai mari stele ale handbalului european si poate deveni prima, dintre ele, daca o depaseste pe muntenegreanca! View More

DANEMARCA INVINGE CLAR SERBIA! Muntenegru invinge Rusia!

Danemarca - Serbia 25-20 (14-6)

FITI SI VOI INTERACTIVI PE CHAT! Puneti intrebari corespondentului nostru la jocuri!

DANEMARCA – SERBIA 25-20 (14-6), in celalalt meci din grupa Romaniei. Muntenegru figureaza surpriza, intr-un meci care ne intereseaza, deja – DIRECT, din grupa B – cu Popovic din nou cea mai buna de pe teren.

EXCLUSIV – Conferinta de presa a fost LIVE TEXT pe CHAT-ul eurohandbal.ro! Vedeti acolo ce au spus danezii despre formatia noastra!

Danemarca s-a impus in fata Serbiei clar, castigand partida inca de la pauza cand conducea deja, cu 14-6. Portarul Mortensen Karin, a fost cea mai buna de la gazde, inchizand practic poarta in primele 30 minute, drept pentru View More