HC Zalau este a doua echipa romaneasca calificata in “Careul de asi” a unei competitii continentale!

Tadici reuseste inca o performanta notabila pentru Romania si sportul salajean (foto eurohandbal.ro)

De ce este handbalul sportul de echipa nr.1 in Romania: HC Zalau – HBC Nimes 29-29 a fost LIVE TEXT in timp real pe CHAT-ul eurohandbal.ro din mansa retur a sferturilor de finala ale Cupei EHF. Evolutia completa a partidei o aveti acolo! Faza partidei (JOACA HANDBAL!) a fost oferita de portarul Mirela Nechita – vezi mai jos care a fost reusita sa senzationala din minutul 22 care a intors meciul in favoarea echipei noastre! Celebrul antrenor Trefilov aproape sa vina in Romania cu Lada. A patra semifinalista – tot azi!

Formatia condusa de Gheorghe Tadici s-a calificat cu scorul general de 56-53 in semifinalele competitiei, dupa victoria din tur 27-24. VIDEO – Finalul partidei transmisa de Digi Sport : CLICK AICI!

La peste un deceniu de la ultima semifinala europeana, Tadici, Bese si co. reuseste sa atinga din nou o astfel de faza inalta intr-o competitie de anvergura europeana cum este EHF Cup si devine astfel a doua echipa romaneasca calificata intre cele mai bune 4 formatii dupa reusita Oltchimului.

Micuta Sala Avram Iancu din Zalau era oricum sub capacitatea solicitata de suporterii formatiei salajene pentru partidele de campionat, astfel ca pentru meciul cu Nimes-ul Mihaelei Ilie – romanca View More

HC Zalău – HBC Nimes, duminica ora 11:00, direct la Digi Sport!

G. Szűcs sute de like-uri pe facebook!

UPDATE: HC Zalau – HBC Nimes 29-29 FINAL PARTIDA! Salajencele merg in semifinalele Cupei EHF, dupa ce in tur au invins cu 27-24 in deplasare. Lada Togljatti şi C.B. Mar Alicante sunt alte doua echipe calificate in Careul de asi al acestei competitii europene!

Formatia condusa de Gheorghe Tadici se afla la 60 de minute de a opta semifinală europeana din istoria handbalului din Zalău! Punctele forte ale ei puse in practica prin cunostiintele fostului selectioner, sunt o aparare foarte buna condusa de Szucs si Bese – cu un joc la limita regulamentului, dar si incurajarile venite de la publicul salajean care va umple cu siguranta, micuta sala de la Scoala Avram Iancu. Partida retur din sferturile de finala ale Cupei EHF pleaca de la 27-24 in favoarea echipei noastre.

Gruparea zălăuană porneşte cu prima şansă după ce în tur s-a impus la trei goluri în meciul de la Nimes şi atacă calificarea în semifinale, ce are însemna a opta din istoria echipei – informeaza colaboratorul sportulsalajean.ro.

Aveti mai jos GALERIE FOTO de la partida tur!

De aproape 11 ani nu a mai cunoscut formaţia zălăuană gustul unei semifinale de Cupă Europeană. În sezonul 2000 – 2001, Silcotub Zalău ajungea în penultimul act al Cupei Cupelor şi pierdea la limită calificarea în finală, în dauna echipei Motor View More

Szűcs, Beşe şi compania au şanse mari de a intra în „top 4” din Cupa EHF!

Ghe.Tadici nu a stat cuminte nici la Nimes. (foto Rompres la JO impotriva FRA)

HBC Nimes – HC Zalau 24-27 (9-16) in prima partida din sferturile EHF Cup. Tadici a plecat de la Valcea si a preluat o echipa de “retrogradare” ducand-o inapoi in luptele performantei din zona inalta a competitiilor continentale! Presedintele FRH – Cristian Gatu se pare ca a lasat-o mai moale cu declaratiile impotriva acestui tehnician de marca din Romania, dupa rezultatele tricolorelor la CM Brazilia comentate acid de profesor.

Doua echipe din Danemarca si una din Turcia, au si ele sanse mari sa fie in “Careul de asi”, dupa rezultatele inregistrate in prima mansa, jucata in acest week-end! Din acest motiv se pare ca HC Zalau ar putea avea noroc la tragerea la sorti daca se tine cont de catre EHF (asa cum se facea in trecut) – ca doua formatii din aceeasi tara nu se pot intalnii in Finala. Atfel, salajencele ar urma sa dispute partida pentru a aduce trofeul in Zalau, chiar cu outsiderul acestei faze – formatia turca. Returul partidei formatiei noastre, se joacă la Sala „Avram Iancu” din Zalău, duminică – 11 martie, de la ora 11.00.

Gruparea sălăjeană a trecut de HBC Nimes, chiar în Franţa! În faţa unor tribune pline, HC Zalău a dat o lecţie de handbal, câştigând la o diferenţă de trei goluri. Meciul a fost echilibrat doar în primele minute, astfel că, după 10 minute, reprezentanta României în Cupa EHF avea View More