Dunarea Braila – Oltchim Rm.Valcea 30-33 (10-16)

Iulia Curea Puscasu cea mai buna marcatoare la Braila - 8 goluri

Victorie stransa a Oltchimului, obtinuta dupa un meci frumos, in care gazdele au oferit pana la final o lupta darza intr-un spectacol agreabil. Parcursul bun si cele 19 interventii reusite ale Talidei Tolnai au facut ca valcencele sa plece victorioase de la Braila, in aplauzele la scena deschisa, ale generosului public spectator prezent la meci. Radu Voina multumit de scor, dar nesatisfacut de evolutia fetelor lui – din nou! “Multi ani traiasca!” au cantat spectatorii in finalul duelului cu echipa campioana, in favoarea noii venite din aceasta pauza – una din golgetera Ligii venita de la Galati, Alina Braniste Horjea.

Sala Polivalenta “Danubius”- Braila, a fost neincapatoare miercuri 11 ianuarie 2012, ora 17.00! Aproape 2000 spectatori, sositi inca de la ora 15,00 pentru a fi cat mai aproape de echipa favorita au respectat si apreciat spectacolul oferit de cele doua echipe pe terenul de joc!

Douazeci de minute s-au tinut gazdele foarte aproape de Oltchim. Sapte minute de ineficacitate care au urmat apoi pentru echipa lui baban au dus valcencele la o diferenta considerabila: 15-9. Startul reprizei secunde a fost favorabil brăilencelor, care, de la 12-17, min.32, au remontat până 18-19 min.40,  fiind, în 2 rânduri, la un pas de egalare. Eforturile gazdelor s-au vazut pe tabela materializand evolutia lor buna, intr-un final, in minutul 47: 22-22! Spre deliciul fanilor! Ultimele 7-8 minute ale meciului au View More

Potaissa Turda invinge Energia si urca in clasament pana pe locul 6!

POTAISSA TURDA – ENERGIA TG. JIU 26-25 (11-12), in etapa 8 din LN Handbal masculin a fost LIVE TEXT in timp real pe CHAT-ul eurohandbal, cu sprijinul colaboratorului turdanews.net. Vedeti acolo – evolutia completa a partidei!

Ardelenii incep sa iubeasca handbalul si au creat o atmosfera foarte frumoasa la aceasta partida fiind al 8-lea jucator al gazdelor! În debutul partidei (2’30”) jucătorul oaspeților Paul Giotoiu, a suferit o accidentare destul de gravă la tendonul lui Achile, care îl va ține departe de suprafața de joc cel puțin 6 luni de zile! In 52′ lui Andrei Pop – Potaissa, a trebuit să i se aplice un bandaj, precum un turban, din cauza unei arcade sparte transmite colaboratorul nostru.

Atmosfera superba la Turda! Imagini VIDEO – AICI!

Nou promovata din Turda face furori in Liga I, la sosirea in premiera in prim planul handbalului masculin romanesc! După cum au început ostilitățile in acest sezon, echipa gorjeană a plecat drept favorită în disputa cu cei de la Potaissa. Pe parcursul primei părți, după minutul 6, oaspeții au condus pe tabelă având la finalul primelor 30 de minute un avantaj de un gol (11-12). Imediat după debutul părții secunde, gorjenii s-au distanțat la 4 goluri (11-15) în minutul 32. Elevii lui Horațiu Gal au revenit în joc și după numai două minute au redus din diferență (14-16). În minutul 36 s-a putut consemna prima egalitate (16-16), după care gazdele mobilizate și susținute frenetic View More

HC Odorhei – HCM Constanţa 32-34! In campionat zmei! In Liga Campionilor – sperante!

Csepreghi il "controleaza" bine pe Vladimir Rusia iar Simicu nu este nici el mai prejos! Cei mai buni 3 marcatori ai partidei - super foto Alex Dima (alexdimafoto.info)

Derbyul dintre primele două clasate din ediţia anterioară de campionat a oferit un spectacol handbalistic interesant, dar care a ţinut spectatorii prezenţi în Sala sporturilor din Odorheiu Secuiesc în suspans doar în primele 30 de joc, când confruntarea a fost echilibrată, la fel ca şi scorul de tabela de marcaj. Alte rezultate din Etapa 8 LN Handbal masculin – CLICK AICI!

Odată cu scurgerea timpului superioritatea lotului (şi valoric, dar şi numeric) a înclinat balanţa decisiv în favoarea campioanei României, HCM Constanţa, care în cele din urmă s-a impus la două goluri diferenţă. Campioana a evoluat fără două piese de bază – Stamate şi Sabou accidentaţi, în timp ce antrenorul Ion Crăciun, demis, a fost înlocuit cu succes de Alexandru Buligan şi Eden Hairi. Meciul de aseară a început în nota de echilibru, specifică unui joc în care se aflau faţă în faţă campioana şi vicecampioana de anul trecut. View More

DERBY DE MOLDOVA!

A.Mitrea - extrema CS Univ. Suceava

UPDATE: STIINTA DISTRUGE MITUL SUCEAVA SI CASTIGA CU 28-19 IN DEPLASARE!

Univ. Suceava vrea sa pastreze traditia in confruntarile cu Stiinta MD Bacau, sambata de la ora 13:00 IN DIRECT la Digi Sport 3! Cine castiga duelul? Consultati cel mai complet Clasament pentru Liga I – actualizat si exprimati-va parerea pe CHAT!

Aveti mai jos declaratiile universitarilor Razvan Gavriloaia si Iulian Andrei inainte de derby! Universitatea nu va putea conta in confruntarea cu Stiinta Bacau pe serviciile a patru jucatori accidentati: Chirut, Bursuc, Spiridon si Soldanescu, ultimul avand sanse sa revina in echipa abia de saptamana viitoare. Golgeterul LN Handbal masculin – Cristian Ghita (Stiinta) crede ca a venit momentul ca Suceava sa se incline in fata Bacaului!

Golgheterul “studentilor”, extrema Razvan Gavriloaia, considera ca, printr-o mobilizarea generala si cu un joc in viteza, Universitatea poate pastra traditia confruntarilor directe cu Stiinta si sa obtina a cincea victorie consecutiva pe teren propriu in fata gruparii bacauane. “Este un derby prin prisma pozitiilor din clasament, a dorintei de castiga a ambelor echipe si a rezultatelor din anii trecuti. Au fost tot timpul meciuri stranse in noi si Bacau, iar de fiecare data s-au impus gazdele pe muchie de cutit. Speram ca si anul acesta sa pastram traditia si sa castigam. Chiar View More

Energie cu probleme inainte de partida de la Turda!

Energia Tg Jiu - Liviu Andries, antrenor

Cine castiga partida Potaissa Turda – Energia Tg Jiu, din etapa 8 a LN Handbal masculin, duminica – 13.11.2011, de la ora 18:00? Vedeti cel mai complet clasament pentru handbalul din Liga I si pronuntati-va pe CHAT!

Handbaliştii joacă, duminică, într-un meci oficial după circa o lună de zile. Liga Naţională a avut pauză, pentru că Naţionala condusă Vasile Stângă a avut două meciuri de calificare la Campionatul European din 2013. Gorjenii întâlnesc în deplasare Potaisa Turda. Indisponibil va fi Ionuţ Mazilu, accidentat. Ciprian Şandru s-a refăcut după o mai veche problemă medicală şi va intra în teren. Gore Popescu, preşedintele clubului, crede că meciul poate fi câştigat de Energia – vedeti declaratia lui mai jos!

Antrenorul Liviu Andrieș întâlnește probleme de lot înaintea meciului din deplasare cu Potaissa Turda.

Ionuț Mazilu este accidentat și va rata următoarele meciuri, iar Șandru încă nu poate fi folosit la capacitate maximă: „Mazilu a suferit o dizlocare de umăr la braţul de aruncare. Se pare că nu e atât de grav cum se preconiza şi va sta doar 1-2 săptămâni,  nu o lună. Îl avem acolo pe Mledenciu, care a jucat și cu U Cluj aproape jumătate din joc am jucat şi am câştigat. Sperăm ca şi duminică să fie la fel. Altă View More

CS Caras Severin – CSM Satu Mare 31-23 (14-12)

Într-un meci în devans din etapa a opta a Ligii Naţionale masculine de handbal, Clubul Sportiv Caraş-Severin a învins joi, 10 noiembrie, pe CSM Satu Mare, cu scorul de 31-23 (14-12).Declaratie Gligore Czari, mai jos!

Echipa pregătită de Gligore Czari a avut o evoluţie mai puţin convingătoare, în faţa celor aproximativ 300 de spectatori prezenţi la Sala Polivalentă din Reşiţa, dar dincolo de View More

HC Zalau – Jolidon Cluj 23-20

Tadici si Czeczi - HC Zalau (foto eurohandbal.ro)

În prologul etapei a VIII-a, la Zalău a avut loc derbyul rundei dintre HC Zalău şi Jolidon Cluj! A fost o premieră în cariera de antrenor a celebrului Gheorghe Tadici – Vedeti mai jos!

Desi a fost anuntata la Bet Cafe Arena, partida a fost retrasa in ultimul moment de companie, din oferta de pariuri LIVE! In schimb, duelul de la Timisoara (Poli-Odorhei) a fost trecut in aceeasi agentie in oferta, dar aceasta partida a ramas  deschisa la LIVE BET!

Partida foarte echilibrata pana la pauza cu accentul pus pe aparare de cele doua grupari! Multe eliminari in tabara oaspetelor si comentarii la masa observatorului din partea celor 2 antrenori! Vulcanicul Tadici se aude in orice sala din lume, dar intr-o salita cum este cea a Liceului Sportiv “Avram Iancu”, Polivalenta fiind in reparatii! Pana la urma profesorul gazda a primit galben din partea arbitrilor, in 39′ la 15-15, insa echilibrul a ramas si dupa pauza, cu goluri putine si Petroczi (portarul Clujului) in zi de gratie, aparand tot la 7m! Zalaul pare ca se desprinde la 17-15 (43′) View More

LN Handbal masculin – Program etapa 8 si arbitrii delegati!

Handbal la TV: Partidele de la Bucuresti (CSM), Odorhei si Suceava vor fi pe Digi Sport 3 IN DIRECT!

“JOACA HANDBAL!” CU LN HANDBAL MASCULIN! DOAR PE EUROHANDBAL.RO IUBITORII JOCULUI CU MINGEA MICA SI PARIORII, POT CONSULTA ARHIVA CU PROGRAMUL, ARBITRII DELEGATI, REZULTATELE INREGISTRATE, DAR SI CELE MAI COMPLETE CLASAMENTE (detaliate pe Acasa, Deplasare, General), DIN ULTIMELE 2 EDITII ALE CAMPIONATULUI! SI IN ACEST SEZON PUTETI ACCESA PROGRAMUL, TOT DIN MENIUL VERTICAL STANGA, CU OPTIUNILE PE ETAPE, SAU INDIVIDUAL – PE ECHIPA!

De departe derbyul etapei si al campionatului se disputa la Odorhei, intre vicecampioana si campioana en titre!

*REZULTATELE dupa terminarea partidelor le puteti vedea tot aici impreuna cu Clasamentul cel mai complet pentru LNHM – ACTUALIZAT!

LN Handbal feminin – Program etapa 8 si arbitrii delegati!

“JOACA HANDBAL!” CU LNHF! DOAR PE EUROHANDBAL.RO IUBITORII DE HANDBAL SI PARIORII, POT CONSULTA ARHIVA CU PROGRAMUL, ARBITRII DELEGATI, REZULTATELE DAR SI CELE MAI COMPLETE CLASAMENTE (detaliate pe Acasa, Deplasare, General), DIN ULTIMELE 2 EDITII ALE CAMPIONATULUI! SI IN ACEST SEZON PUTETI ACCESA TOT DIN MENIUL VERTICAL STANGA, PROGRAMUL PE ETAPE SAU INDIVIDUAL – PE ECHIPA!

Partida de la Zalau este IN Direct pe Digi 3!

*REZULTATELE dupa terminarea partidelor le puteti vedea tot aici, impreuna cu cel mai complet CLASAMENT pentru LNHF – ACTUALIZAT!