CELE DOUA FORMATII AU IESIT LA INCALZIRE! UPDATE: 24-29 FINAL LA CLUJ!

“JOACA HANDBAL!” CU GALERIA FOTO TRANSMISA EXCLUSIV PENTRU DUMNEAVOASTRA, DE ASOCIATIA JUDETEANA DE HANDBAL CLUJ NAPOCA – UNA DINTRE CELE MAI PUTERNICE SI BINE ORGANIZATE DIN ROMANIA!

FOTO REPRIZA 2! View More

Oltchim isi simplifica momentan situatia in grupa D a Ligii Campionilor!

Ionela Galca aduce linistea in sala Traian, facand o partida fantastica cu Dinamo, intre minutele 35-50!

Oltchim Rm.Vâlcea – Dinamo Volgograd 31-26 (13-13), etapa 2, prima faza a grupelor din LC 2011/2012

Oltchim a trecut cu bine si de a doua partida din Liga Campionilor, campioana Romaniei la handbal feminin castigand, scor 31-26, partida cu Dinamo Volgograd. Victoria elevelor lui Radu Voina s-a conturat pe finalul disputei de la Valcea, rusoaicele fiind un adversar destul de incomod. Vizitiu in prima parte si Galca cu Knezovic in a doua, au fost principalele artizane ale victoriei. In urmatorul meci, Oltchim va evolua contra lui Itxako, vicecampioana Europei. Clasamentul si momentele importante ale jocului, dar si declaratii tot mai jos!

La începutul sezonului, când specialiştii au făcut calcule, s-a considerat că Oltchim, Dinamo şi Itxako se vor lupta pentru cele două locuri care asigură calificarea in faza grupelor principale (cele mai bune 8 formatii de pe continent). Cum Itxako a zdrobit sambata pe Buxtehude cu 32-21, victoria obtinuta de fetele noastre la 5 goluri diferenta in fata unei principale contracandidate la primele 2 locuri in clasament, ofera liniste echipei campioane inaintea derbyului grupei cu formatia spaniola – partida ce se va desfasura etapa viitoare. Exista posibilitatea mare ca fiecare din cele trei echipe cu „pretentii” sa ajunga la egalitate de puncte 8, la sfarsitul acestei faze a Ligii Campionilor (Fiecare cu victorii pe propriul teren si in plus, 2 puncte obtinute in Germania la Buxtehude). In aceasta situatie calificarea s-ar face in urma golaverajului in meciurile directe intre cele 3 formatii. De aceea victoria la o diferenta considerabila (5g) obtinuta aseara, confera o anumita siguranta echipei noastre, mai ales ca Itxako a castigat deja in Rusia! O victorie sau un View More

Viborg – campioana Europei, eliminata din Liga Campionilor de Dinamo!

Cristina Neagu - merge mai departe in LC cu Oltchim, Althaus e eliminata cu Viborg

APROAPE SA PRODUCA MINUNEA! VIBORG – DINAMO VOLGOGRAD 36-29 (14-17) a fost LIVE TEXT pe CHAT-ul eurohandbal!

LEIPZIG a scos din competitie pe HYPO dupa ce a invins la Viena!

Dupa o prima repriza foarte buna, Dinamo era deja cu un picior si trei sferturi in faza principala a grupelor Ligii Campionilor!

Insa dupa pauza Viborg intra cu alta fata in teren. Antrenorul Vestergaard schimba sistemul de aparare si joaca un 5+1 care se potriveste de minune si danezele iau conducerea. Gritt Jurack face un meci senzational si inscrie din toate pozitiile, iar spectatorii danezi sunt aproape sa vada o minune! Era 31-24 View More

OLTCHIM E IN SEMIFINALELE LIGII CAMPIONILOR!!!

COMENTATI PE CHAT-UL NOSTRU PERFORMANTA DEOSEBITA A FETELOR DE LA OLTCHIM!

In vreme ce unii isi doresc sa ajunga acolo, handbalul face performanta in Liga campionilor. Oltchim Rm. Valcea a incheiat conturile pentru calificarea in semifinale inca din Rusia! Cu rezultatul pozitiv de la Volgograd 32-32, Valcea intra deja in primele 4 echipe ale Europei, dupa o forma extraordinara aratata in ultima vreme!! In celalalt meci al grupei HYPO Viena a provocat surpriza si a invins cu 35-31 pe VIBORG!! Oltchim este favorita la locul 1 in grupa si se prefigureaza o semifinala cu LARVIK din Norvegia, deoarece Gyor a invins echipa scandinava, in cealalta grupa cu 28-23. FELICITARI OLTCHIM RM. VALCEA pentru performanta deosebita obtinuta pentru ROMANIA! View More

Dinamo…vine Paula!

Paula Ungureanu calcă pe urmele Luminiţei Dinu – pe parcursul meciului cu Viborg, portarul Oltchim-ului a avut 16 intervenţii reuşite si a castigat duelul cu Katrine Lunde-Haraldsen

Legitimată la Oltchim la începutul acestui sezon, Paula Ungureanu a avut misiunea (unii i-au zis „aproape imposibilă!”) de a o înlocui între buturi pe legendara Luminiţa Dinu. În doar câteva luni, graţie seriozităţii şi a paradelor sale uluitoare, portarul de azi al campioanei României nu doar că a reuşit cu brio acest lucru, ci a făcut-o pur şi simplu uitată pe cea care a câştigat de trei ori Liga Campionilor în carieră (2 trofee fiind cucerite View More

OLTCHIM POATE INTRA IN SEMIFINALE, INCA DIN ACEST WEEK-END!

Pentru a-şi asigura calificarea în „careul de aşi” al Ligii Campionilor, echipa antrenată de Radu Voina trebuie să plece neînvinsă din Rusia, vâlcencelor fiindu-le suficient chiar şi un egal. Meciul Dinamo – Oltchim se dispută sâmbătă, 6 martie, de la ora 13.00 (ora României)

La finele acestei săptămâni, mai precis sâmbătă, 6 martie, Oltchim Rm. Vâlcea va disputa cel de-al patrulea meci din cadrul Grupei a II-a Principale a Ligii Campionilor. Aflată în prezent pe primul loc în clasament, cu maximum de puncte în cont, campioana României View More

SI S-AU DUS…APROAPE DE SEMIFINALE!

OLTCHIM RM. VALCEA – DINAMO VOLGOGRAD (RUS) 30-24 (16 – 9)

Maier, Galca si Vizitiu cu cate 5 goluri fiecare au fost principalele marcatoare

Urmariti pe CHAT-ul nostru evolutia minut cu minut a partidei care duce Oltchim spre semifinale, inca dupa a 2-a partida din grupa !( partida a fost live text si pe eurohandbal.ro)

CRISTINA VARZARU SI VIBORG (DETINATOAREA TROFEULUI), ADVERSARUL LUI OLTCHIM IN LIGA CAMPIONILOR.

VIBORG, HYPO, DINAMO – ADVERSARII OLTCHIMULUI IN LIGA CAMPIONILOR!

Cea mai grea grupa posibila pentru Oltchim si visul sau de a juca finala Ligii campionilor, au harazit azi, sortii Federatiei Europene de Handbal.

Curtea de arbitraj a EHF a revizuit decizia data de Tribunalul de Arbitraj EHF privind sanctionarea clubului austriac Hypo, dupa ce patronul echipei – Gunnar Prokop, a intrerupt o sansa de gol a adversarului in timpul unui meci din Liga Campionilor. S-a redus pedeapsa de suspendare a patronului, la 1 an din toate competitiile sportive, fata de 3 View More