POLI TIMISOARA – DINAMO CALARASI 33-30, in etapa 21 din LN Handbal masculin!

Fenici & co. a trecut peste Dinamo in clasament! (foto diviziasport.ro)

Poli a depăşit Dinamo în clasamentul primei ligi la handbal masculin în urma victorie directe de sâmbătă, scor 33-30. Băieţii lui Nedeljko Vuckovic au început ezitant dar au avut un final liniştit, conducând şi cu cinci puncte pe tabelă.

Prima repriză a fost strânsă, oaspeţii au reuşit chiar să preia conducerea dar aceştia nu au condus niciodată cu mai mult de două puncte. Alb-violeţii au reuşit astfel să revină şi să fie în avantaj la pauză, scor 17-16. Timişorenii reuşesc apoi să spargă bariera de trei puncte diferenţă prin Fenici, 19-16. Timofte şi Stan punctează şi ei pentru 23-18. Formaţia bucureşteană mutată la Călăraşi mai are o replică şi se apropie la două puncte dar bănăţenii controlează jocul.

Acelaşi Timofte marchează spectaculos, iar la 31- View More

Dinamo Calarasi – Stiinta MD Bacau (vineri ora 19:00) la Digi Sport.

UPDATE: Eliodor Voica castiga la Calarasi in fata colegului de la nationala – Bota, cu scorul de 31-29! Clasament actualizat!

Vineri seara, de la ora 19,00, mare meci-mare pentru calaraseni la Polivalenta din municipiu! Vine actualul vicelider – Ştiinţa MD Bacău!  Ocupanta, doar pe moment – a locului7, Dinamo Municipal Călăraşi, cam … şifonată din ultimele trei deplasări în două săptămâni, se pare ca nu a renunţat la locurile de cupe europene! Partida este in direct pe Digi 3. Vom urmări cu atenţie “duelurile” dintre cei doi antrenori, doi foşti coechipieri, doi prieteni si viitori colegi la echipa nationala: Eliodor Voica – principal, Sebastain Bota – secund. Liniile complete de clasament (acasa, deplasare, general) ale celor 2 formatii – mai jos

Prilejul este numai bun pentru handbaliștii băcăuani si dinamovistii calaraseni de a-l convinge pe Eliodor Voica de faptul că merită o convocare la națională pentru acțiunea View More

POTAISSA TURDA – DINAMO CALARASI 28-22

Szabo Levente, portar Potaissa - a aparat excelent cu Dinamo!

Partida a fost LIVE TEXT pe CHAT-ul eurohandbal.ro cu sprijinul exclusiv al colaboratorului TurdaNews.net. GALERIE FOTO si VIDEO – Declaratii, info transmise de colegii nostrii pentru dumneavoastra – mai jos!

Handbaliştii antrenaţi de Horaţiu Gal au jucat miercuri restanţa cu Dinamo Călăraşi, un meci extraordinar de dificil, având în vedere că bucureştenii-calaraseni tocmai veneau dupa o victorie in fata lui HC Odorhei cu 31-27, în ultima etapă de campionat. In tur Potaissa reusea primul egal in deplasare din istoria echipei in LN, tocmai pe terenul adversarului de la acest mijloc de saptamana. 17 minute de ineficacitate aproape totala a oaspetilor au rupta partida in favoarea ardelenilor in startul reprizei a doua.

Chiar daca intrarea la acest meci a fost doar 5 lei, ora rapida de start a partidei a facut ca micuta sala din Ardeal sa fie pentru prima data cand nu este umpluta pana la refuz! Insa chiar si asa, atmosfera a fost superba, iar finalul unul fericit pentru gazde, care da sperante de mai View More

HC Caras Severin – Dinamo Calarasi 24-22 in etapa 16 LNHM!

UPDATE: Echipa masculină de handbal CS Caraş-Severin a învins joi, 16 februarie, în Sala Polivalentă din Reşiţa, pe Dinamo Municipal Călăraşi cu 24-22 (14-10), într-un meci din etapa a 16-a a Ligii Naţionale. In weekend carasenii vor juca dubla din Challenge Cup – ambele partide in deplasare!

AUDIO – Declaratii antrenori OMER si BOTA la Conferinta de presa! Evolutia scorului minut cu minut in Raportul de joc (FOTO) – atasat!

Echipa din Caraş-Severin s-a aflat în majoritatea meciului în avantaj. Cele două reprize au fost total diferite. În partea a doua a partidei evoluţia a fost una foarte bună şi utilă, mai ales pentru echipa gazdă. S-a remarcat portarul Cristian Ionescu, de la CS Caraş-Severin, care a avut şase intervenţii salutare. În partida de joi, Sebastian Pârvan a revenit în echipă, după o accidentare de câteva luni, şi a evoluat aproape tot meciul. Prof. Aihan Omer a utilizat aproape toţi jucătorii, pe lângă cei consacraţi introducându-i în teren şi pe cei tineri.

În clasament, pe primul loc se află HCM Constanţa, 30 puncte, urmată de Ştiinţa Municipal Bacău, 24 p, HC Odorhei şi CS Caraş-Severin, ambele cu câte 19 p. Jucătorii echipei CS Caraş-Severin vor pleca în noaptea de joi spre vineri (la ora 3.00) spre Timişoara, de unde, dimineaţă, la 7.30, vor decola de View More

Dinamo Calarasi – HC Caras Severin 33-28

Dinamo Cl - HC Caras Sv 33-28 (16-10) - foto eurohandbal.ro

Resita nu regaseste inca drumul solid spre o noua participare in cupele europene in fata unui Dinamo care este surpriza noului start de sezon! Marocico – portarul lui Dinamo, a prins o zi de exceptie si a parat aproape tot intre minutele 20 si 40!, aducand prima victorie pe teren propriu echipei sale – la Calarasi. Cealaltă reprezentantă a Banatului în primul eşalon, Poli Municipal Timişoara a învins pe teren propriu pe Universitatea Transilvania Cluj, cu 26-25, producand surpriza etapei!

VEDETI CEL MAI COMPLET CLASAMENT AL LIGII NATIONALE MASCULINE DE HANDBAL – ACTUALIZAT DUPA ETAPA 3!

Lui Dinamo se pare ca ii prieste o noua plecare din Bucuresti, Calarasiul fiind parca mai ospitalier cu echipa din capitala decat Brasovul – de anul trecut. Elevii condusi de Bota si Ene au obtinut inca doua puncte si au ajuns la borna 5, dupa primele 3 etape disputate. Inceputul partidei a apartinut formatiei oaspete care s-a dus la 4-1 in minutul 6, avand la baza o evolutie buna a lui Petrea. Jocul s-a mentinut in favoarea carasenilor, insa elanul oaspetilor a fost taiat de Time-Out-ul View More

DINAMO CALARASI – POTAISSA TURDA 28-28!

UPDATE: Turdenii aproape de surpriza la debutul in Liga I - foto eurohandbal.ro

PARTIDA DE INFARCT PE FINAL! AVETI PE CHAT LIVE TEXT-UL TRANSMIS IN ULTIMUL SFERT AL PARTIDEI PE EUROHANDBAL! UPDATE:RAPORTUL DE JOC CU EVOLUTIA SCORULUI SI CU MARCATORII – MAI JOS!

CLUJUL SCOATE SI EA UN PUNCT LA SUCEAVA (info mai jos)! REZULTATELE DE PANA ACUM, DIN ET.1 – CLICK AICI!

Potaissa Turda obtine primul punct la debutul in premiera in Liga nationala masculina. Ardelenii au fost aproape de o mare surpriza, insa Dinamo a recuperat cu cateva secunde inainte de final si a reusit golul egalarii cu 2 secunde inainte de sirena! Vom reveni cu INFO si FOTO de la Calarasi, dupa prima partida disputata de Dinamo in noua localitate pe care a ales-o sa isi dispute jocurile de pe teren propriu, in aceasta editie de campionat.

UPDATE! MARCATORII: Ganea Dragos 8g/9 aruncari si Vasile Marius 7g/14 aruncari – de la Dinamo, respectiv Raul Marian 10g/13 aruncari si Ignat Lucian 7g/10 aruncari – de la Potaissa, au fost principalii marcatori ai partidei!