Cetate Deva ia o gura mare de oxigen pentru mentinerea in Liga 1!

C.Cartas a lipsit cu Neptun datorita operatiei de menisc dar a fost inlocuita cu succes de Toth!

Cetate Deva – Neptun Constanta 35-29 (17-11) in restanta la etapa 20 din LN Handbal feminin. Final interesant al LNHF la retrogradare!

Deva si-a asigurat un avantaj care poate devenii important in acest final de sezon: cel al meciurilor directe cu dobrogencele dupa 24-21 in tur. In caz de egalitate de puncte in finalul campionatului Deva va merge la barajul de mentinere in Liga 1. Neptun Constanta mai are de disputat 3 jocuri: cu Oltchim (2 – una este restanta din turul campionatului) si Jolidon (a); iar Cetate mai are de disputat partidele cu CSM Bucuresti (d) si Corona Brasov (a).

Gazdele risca o amenda mare datorita faptului ca salvarea a intarziat prezenta la sala peste 15 minute! Oficialii constanteni acuza tratamentul iesit din comun al managerului echipei gazda – Marian Muntean si faptul ca desfasurarea partidei s-a facut in conditii neregulamentare, astfel ca vor depune aproape sigur memoriu la Federatie!

Deva a condus aseara, in Sala Sporturilor, in totalitate ostilitatile partidei, jucatoarele dobrogence – mult mai titrate, fiind de nerecunoscut, asta probabil si datorita problemelor financiare de la echipa, salariile fiind restante de mai mult timp. Melinda Toth a jucat ca in vremurile in care atingea Finala Challenge cu Remin Deva si a reusit nu mai putin de 13 goluri pentru trupa condusa de Alexandru Weber. Diferenta a crescut constant impulsionată de paradele portarului Semechenko, ajungand la valoarea maxima View More

HCM Baia Mare merge la Deva fara Buceschi!

Eliza Buceschi nu va putea evolua la Deva!

UPDATE: CSM Cetate Devatrans – HCM Baia Mare, scor 27-23, marţi 28 februarie, de la ora 19:00, în Sala sporturilor din Deva, arbitrii Stark/Stefan – B.

Handbalistele de la Cetate Deva au pus punct seriei negre de şase eşecuri consecutive şi au obţinut, prima victorie din 2012, învingând cu 27-23 (15-14) pe HCM Baia Mare, într-un meci restanţă din etapa a 17-a, disputat aseară la Sala Sporturilor din Deva. Patronul antrenor, Marian Muntean a luat loc calm in tribuna de aceasta data, insa a cedat tensiunii de final si a fost la un pas sa se ia la bataie cu suporterii din Baia Mare, care au asigurat fondul sonor al salii printr-o organizare a deplasarii la acest meci. Diferenta a fost facuta de aruncarile napraznice ale Melindei Toth – in final.

Partida a contat pentru etapa a XVII-a a Ligii Naţionale Feminine de handbal, iar victoria le-a permis devencelor să urce un loc în clasament, depăşind pe CSM Bacău 2010. Succesul lui Cetate vine după o lungă perioadă fără victorie în campionat, ultima consumându-se în etapa a VI-a, tot pe teren propriu, în faţa echipei CSM Ploieşti. Conduse de pe bancă de Alexandru Weber, fetele de la Cetate au avut în portăriţa Delia Ghilă un adevărat înger păzitor, ea având în finalul meciului două parade care au securizat victoria deveană. În acest meci şi-a făcut debutul şi portăriţa Olesia Semecenko, o ucraineancă în View More

CSM Bacău – Cetate Deva 31-28. Declaratii AUDIO!

Mihaela-Chereches- extrema, omul partidei pe postul de centru cu CSM Buc, a fost si cu Deva principalul om al gazdelor!

ALTA ATITUDINE LA BACAUANCE DUPA ESECUL CU BAIA MARE! CETATE SE AFUNDA SI ARE PROBLEME! PARTIDA A FOST LIVE TEXT PE CHAT SUB LOGO-UL SPORT.BACAUL.RO! DECLARATII AUDIO: GABRIEL ARMANU – antrenor CSM Bacau, AMALIA BUSUIOCEANU – nou venita golgetera a LNHF la CSM Bacau, MIHAELA CHERECHES – jucatoarea meciului, ION MATASARU – Antrenor Cetate Deva – MAI JOS!

CLICK AICI PENTRU GALERIE FOTO!

CSM Bacău a spart gheața sâmbătă pe teren propriu, împotriva celor de la Cetate Deva, anunta colegii nostrii de la sport.bacaul.ro! Formatia gazda obține primele puncte din acest an, la capătul unui meci câștigat mult mai ușor decât o arată scorul final. Băcăuanele au izbutit o primă repriză foarte bună, pe fondul unei defensive extrem de atente și agresive, golgetera Cartaș fiind foarte bine View More

Cetate Deva castiga la HCM Buzau si se salveaza aproape sigur de retrogradare!

C.Cartas (golgetera LN) - 6g la Buzau, ramane in Liga I

Cetate Deva a învins în deplasarea de la HCM Buzău cu 25-20 (12-7) şi are mari şanse să joace şi la anul în Liga Naţională. Declaratie incredibila a lui Dana Braniste – la finalul partidei! Vedeti mai jos!

Formaţia hunedoreano-sebeşeană a acumulat 10 puncte, cu 4 mai multe decât ultimele două clasate, Universitatea Reşiţa şi HCM Buzău, care au rămas la câte 6 puncte. Formaţia buzoiană a rămas ultima în clasament şi se va deplasa duminică la Universitatea Reşiţa, care mai speră la supravieţuire doar în cazul în care Deva se mai „împiedică”. Şi e nevoie ca Reşiţa să facă mai multe puncte decât Cetate, deoarece devencele au şi avantajul rezultatelor directe în cazul unei egalităţi. Programul celor trei formatii in ultimele 5 etape, il puteti urmarii doar pe eurohandbal.ro!

Lipsa de valoare, indolenta, neputinta, apatie, blazare. Cate putin din fiecare aceste „ingrediente” au condus catre un nou esec umilitor pentru handbalistele de la HCM Buzau miercuri seara, in Sala Sporturilor Romeo Iamandi.. Golgetera LN – Carmen Cartas a fost anihilata in prima repriza de gazdele de la HCM Buzau, insa chiar si asa, echipa oaspete a intrat in avantaj de 5 goluri la pauza: 7-12! Jucatoarele oaspete insotite la Buzau de 20 de suporteri admirabili, au facut spectacol pe teren, spre deziluzia celor aproximativ 700 de spectatori buzoieni, care au plecat dezamagiti la finalul jocului. Dupa Pauza, ecartul s-a marit continuu pana la 10-19 (39′), in ciuda a 4 aruncari de View More

DEVA SE RETRAGE!? Craiova castiga Cetatea dupa o partida absolut incredibila!

powerball

C.Cartas - golgetera la zi a LN fem (Cetate), 10 goluri in ultima partida sub tricoul Devei!

DUPA DEZASTRUL CARE SE INTAMPLA LA RESITA – LA MASCULIN, CRIZA ECONOMICA FACE PRIMA VICTIMA SI LA FEMININ! DUPA CE LE-A PLECAT DEJA TREI JUCATOARE, IAR ALTE TREI SUNT PE CALE – BUZAUL ESTE SI EA APROAPE DE DEZASTRU!

CETATE DEVA – SCM CRAIOVA 21-22 (9-14). INCREDIBILE RASTURNARI DE SITUATIE LA DEVA SI MECI DE ADIO PENTRU CETATE IN LIGA I!? VEDETI MAI JOS CE SPUNE REGULAMENTUL DE ORGANIZARE AL FRH, DACA DEVA NU SE PREZINTA ETAPA VIITOARE LA ! VEDETI CLASAMENTUL ACTUALIZAT – DUPA ETAPA XV!

Echipa gazda a fost instiintata mai intai ca nu va mai fi sustinuta financiar de patron, exact in dimineata dinaintea partidei! Marian Muntean – se pare ca a lasat legitimatiile de joc la sala si a anuntat ca nu mai finanteaza si nu se mai intereseaza de echipa, spun surse din cadrul clubului care il citeaza pe acesta! De altfel, principalul sustinator nici nu a mai fost prezent la sala, la partida! Si se punea chiar problema achitarii baremului de arbitraj si a Salvarii!

Socul s-a resimtit din plin! 9-14 la Pauza! Dar echipa a revenit fabulos in repriza II si a inscris 9 goluri in 12 minute, fara sa primeasca nimic, intorcand incredibil pana la 18-14 (min.42)! Insa finalul a fost in genunchi, in ultimele 18 minute, Craiova fiind la conducerea ostilitatilor! Mai intai a preluat aplombul gazelor din startul actului secund si in 10 minute, de la 18-14, scorul a devenit 18-20 cu aproape 7 minute inainde de final! Deva a inscris doar 3 goluri in ultimele 18 minute, din care ultimul cu cateva secunde inainte de final, prin Golgetera la zi a LN Handbal View More

Otelul Galati la al doilea rezultat de egalitate consecutiv!

OTELUL GALATI – RULMENTUL BRASOV 20-20 (11-11), vineri intr-un meci din etapa XI. Specialista in egaluri! si cu favorite si cu outsider-ele Ligii I?!

HC ZALAU – Cetate Deva 26-21, intr-un alt meci jucat vineri. Detalii complete despre partida aveti pe www.sportulsalajean.ro (inclusiv comentariu text minut cu minut) AZI SI MAINE RESTUL ETAPEI A XI-A. Vedeti cel mai complet clasament pentru handbalul feminin si Programul complet al etapei!

Otelarele inregistreaza al patrulea rezultat de egalitate in acest campionat in doar 11 partide! Ultimele doua consecutive, in fata a doua codase ale clasamentului! HCM Craiova – etapa trecuta in deplasare si acum cu Rulmentul – acasa, dupa ce a inregistrat inca doua remize pe proprul teren cu Jolidon Cluj si vecinele de la Dunarea Braila! View More

HCM BAIA MARE – MAI TARE PE FINAL LA DEVA!

CETATE DEVA – HCM BAIA MARE 26-28 (13-12)

Managerul BABAN face scandal la sfarsit si primeste 2 minute, insa Deva nu a mai putut reveni, dupa un meci foarte echilibrat, Cartas – nefiind sprijinita cum se cuvine de coechipiere, obosind pe final. Geiger cu 12 reusite, se inscrie deja in lupta pentru titlul de golgeter, a fost principala artizana a victoriei.

Ramasa in doar 6 jucatoare, cu putin timp inaintea campionatului, Cetate Deva a incercat sa surprinda echipa baimareana, cu doua transferuri de ultim moment – sarboaicele Trbojevic si Stjepanov! Patronul devean – Marian Muntean a ales conform declaratiilor sale, sa mentina in lot doar jucatoarele care au acceptat sa lupte pentru un loc de cupa europeana si care, sa fie de acord cu obiectivul impus de el.

Dar cum de la planuri, pana la indeplinirea lor e cale lunga, hunedorencele nu au facut un joc grozav in fata unei echipe ce nu mai reprezinta forta de anul trecut, cand lupta pentru un loc de cupa europeana au dus-o pana in ultimul moment. In acest sezon, fiind in reconstructie (spunea Baban in mass media locala), echipa din Baia Mare se multumeste si cu mai putin. La Deva, Geiger a dus echipa in spate si impreuna cu portarul Cetateanu, au reusit o semisurpriza si au acumulat primele View More

GINION! DEVA A RATAT O BUNA SANSA DE A LUPTA PENTRU CUPE!

CETATE DEVA – JOLIDON CLUJ 29-29 (17-12)

Cetate Deva a făcut cel mai „adevărat” joc din acest campionat şi a avut avantaj continuu în faţa ocupantei locului secund din clasament, U. Jolidon Cluj. A căzut insa, pe final şi a fost egalată, scor 29-29, când mai erau patru secunde de joc. Cartas – Cetate, 10 goluri si Dinca – Jolidon, 8 goluri – au fost principalele marcatoare ale partidei. Una din primele trei golgetere ale campionatului, Vintila Simona a reusit 3 goluri.

Ghinionul, bata-l vina!

Nu ştim cu ce or fi păcătuit handbalistele sau oficialii de la Cetate, însă echipa pare blestemată. Exact atunci când sportivele îşi doresc mai mult să câştige şi sunt mai îndreptăţite moral să îşi adjudece victoria, se întâmplă câte ceva care deturnează punctele spre adversari. A fost „cazul ambulanţa”, apoi mai multe jocuri pierdute la limita. Iar, sâmbătă, în partida cu U. Jolidon Cluj, vitală pentru un loc în cupele europene, când Cetate a făcut o frumoasă demonstraţie a capacităţii şi calităţii sale, a intervenit ghinionul. Cetate a condus 59 de minute şi 56 de secunde în faţa ocupantei locului secund din Liga Naţională, View More

Antrenorul Florin Pera – pregateste duelul cu fosta sa formatie

Universitatea Reşiţa s-a antrenat cu Universitatea Timişoara, pentru meciul cu Deva, de joi

Echipa feminină de handbal Universitatea Reşiţa a disputat sâmbătă o partidă amicală cu divizionara A Universitatea Timişoara. Reşiţencele s-au impus cu scorul de 48-25 (24-15), făcând o utilă repetiţie pentru importantul meci de campionat de joi, 4 martie, de la ora 17, cu CSM Cetate Deva, din etapa a 17-a a Ligii Naţionale. Despre întâlnirea de săptămâna viitoare, despre problemele din tabăra reşiţeană şi despre jocul de verificare cu Timişoara, a vorbit antrenorul Florin Pera. Tehnicianul echipei View More