BELARUS – ROMANIA pentru play-off ul CM SPANIA 2013! De la 13,30 “strigam” pe CHAT-ul eurohandbal “HAI ROMANIA!”

Apararea va duce greul si la Minsk!

Partida retur dintre Belarus – Romania, arbitrata de Hansen/Pettersen(Nor), contand pentru CM Spania 2013 va fi LIVE TEXT in timp real pe CHAT-ul eurohandbal.ro si DIRECT la DIGI SPORT 1, DUMINICĂ, ora 13:30!

Lotul României deplasat în Belarus: Portari: Mihai Popescu, Bogdan Pralea; Linia de 9 metri: Alexandru Şimicu, Alex Csepreghi, Alexandru Stamate, Cristian Fenici, Bogdan Mihai, Cristi Ghiţă, Alin Şania; Extreme: Gabriel Florea, Chike Onyejekwe, Valentin Ghionea, Andrei Mihalcea; Pivoţi: Dan Savenco, Marius Novanc, Huba Talas.

Vasile Stîngă, selecţioner România pentru postul TV care transmite partida: “În locul lui Ciobanu a View More

ROMANIA – Belarus 25-22. Declaratii Mihai Popescu si Iuliu Csepreghi – oamenii partidei pentru tricolori!

Mihai Popescu - senzational in RII de la Polivalenta in partida cu Belarus!

Reprezentativa masculină de handbal a României a învins naţionala Belarus cu scorul de 25-22 (12-14), miercuri seara, în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Bucureşti, în grupa a 7-a a preliminariilor Campionatului Mondial din 2013. Marcatorii si VIDEO – Declaratiile lui Popescu si Csepreghi, le aveti mai jos!

“Pornim cu prima sansa la calificare dupa acest rezultat”, au concluzionat cei mai buni jucatori ai nationalei, imediat dupa partida dificila cu Belarus – in direct la Digi Sport.

Tricolorii au reusit o a doua repriza excelenta in aparare – primind doar 8 goluri! Cei doi jucatori au declarat la marginea terenului ca atmosfera in Polivalenta a fost foarte frumoasa si le-au multumit spectatorilor pentru acest lucru! Cu mai multa atentie in atac, unde formatia antrenata de Vasile Stanga nu a valorificat superioritatile numerice, Romania putea castiga la o diferenta mai mare aceasta partida. In ciuda unei partide echilibrate tinerii au fost din nou la inaltime in lotul convocat de Stanga. Tricolorii şi-au revenit, când mai erau şase minute din meci, 23-21, după două goluri ale debutantului Ghiţă, diferenţa fiind menţinută şi în minutul 58 (24-22). Popescu care a inchis poarta aproape toata repriza a reusit sa o mentina neatinsa si in finalul ei. Tricolorii au recuperat o aruncare parata de portarul din Belarus si View More

UPDATE: ROMANIA – Belarus 25-22 (12-14), a fost LIVE TEXT in timp real pe eurohandbal.ro din Preliminariile CM Spania 2013!

UPDATE: Romania – BELARUS 25-22 (12-14) FINAL in Preliminariile Campionatului Mondial Spania 2013! Dupa un meci de mare lupta Romania a reusit sa se impuna la 3g diferenta dupa o aparare excelenta in partea a doua (doar 8g primite in RII) cand Popescu a fost ingerul pazitor!
Romania masculin (foto eurohandbal.ro)

Revenim cu info de la Polivalenta!

LUXEMBURG – BELARUS 32-33 (14-14) in Preliminariile CM Handbal masculin Spania 2013! Gazdele aproape de o minune!

Siarhei Rutenka - inter stg (n 29.08.81, 199 cm, 109 kg) aici in Barca - Bosna, a castigat singur partida cu LUX in doar 20 minute si este principalul pericol si pentru Romania!

LUXEMBURG aproape de o minune (si pentru Romania)! Belarusului i-a trecut “glontul pe la ureche” inaintea duelurilor decisive cu Romania pentru calificarea in play-off-ul CM Spania 2013! Partida a fost LIVE TEXT in TIMP REAL pe CHAT-ul eurohandbal.ro – aveti acolo desfasurarea integrala a acesteia!

BELARUS A TRECUT PE LOCUL 1 IN GRUPA! CEEA CE ESTE IN DEZAVANTAJUL TRICOLORILOR LA REZULTATE EGALE EXACTE INTRE CELE DOUA TARI DUPA JOCURILE DIN 11 SI 15.01! PRIMA PARTIDA LA POLIVALENTA DIN BUCURESTI – CU INTRARE LIBERA!

Daca vedeta oaspetilor – Rutenka (FC Barcelona) ar fi ramas acasa, asa cum s-au gandit oficialii Belarusului ca ar fi bine sa il “pastreze” in pletitudinea fortelor pentru duelurile decisive si tari cu Romania, Luxemburgul ar fi obtinut o victorie istorica, care ne-ar fi marit considerabil sansele de calificare din aceasta grupa preliminara!

LUXEMBURG A FOST LA 10 SECUNDE DE UN MIRACOL! Luxemburgul a condus 59 minute pe tabela si pierdut doar datorita experientei fantastice a lui Rutenka care a gasit o pasa incredibila cu 10 secunde inainte de final catre pivot! Mingea repusa de la centru rapid de gazde a fost aruncata de la 17 metrii de un jucator, iar aceasta a intalnit incredibil BARA portii Belarusului! Vazand ca meciul cu Luxemburg nu este o joaca, View More

ROMANIA – MACEDONIA 31-27, LA TROFEUL CARPATI

Tricolorii au debutat cu victorie, in primul meci al lor la Trofeul Carpati, desfasurat la Oradea. Ghionea a fost principalul marcator al nostru cu 8 goluri.

In selectionata Macedoniei evolueaza si 3 jucatori care joaca in Liga I. Doi jucatori de la revelatia HC Odorhei – Sztojance Sztojlov si Kusmanoszki Goran; precum si unul de la Energia selectionerului Vasile Stanga – Nikola Stojcevski. Csepreghi, in continuare se afla in recuperare si nu a jucat. Se spera in revenirea lui pana la partidele din preliminarii, cu Croatia si Spania, de joi si duminica viitoare.

Doar 10 minute le-a fost de ajuns tricolorilor, sa inceapa sa se simta bine in mecanismul propus de Stanga si sa isi aduca aminte de relatiile de joc. Lucru pe care l-a urmarit si FRH, care in acest an, a programat Trofeul Carpati, exact inaintea debutului in View More