Tragere la sorti a Ligii Campionilor – Oltchim isi afla adversarii din Main Round!

EXCLUSIV EUROHANDBAL.RO: DOAR TREI VARIANTE POSIBILE DE GRUPA ARE OLTCHIM! JOLIDON SI ZALAU AU MISIUNI DIFICILE IAR CSM BUCURESTI PARE FAVORITA IN ORICE DUEL DIN OPTIMILE CUPELOR EUROPENE!

LIVE TEXT pe CHAT-ul nostru – marti de la ora 12:00! Comentati pe CHAT, care credeti ca vor fi adversarele campioanei noastre?

Echipele calificate in Grupele principale ale Ligii Campionilor sunt:

Buducnost (A), Larvik (B), ETO Gyor (C) si Oltchim(D) (calificate de pe pozitia 1 – capi de serie)

FC Midtjylland (A), Krim M. (B), Metz (C) si Itxako (D) (calificate de pe 2 –  urna 2 valorica)

Cum echipele calificate impreuna din aceeasi grupa, nu mai au voie sa se reintalneasca si in Main Round-ul Ligii Campionilor (adica A cu A, B cu B, etc), iar componenta grupelor vor primii cate 2 echipe din fiecare urna valorica, rezulta ca Oltchim, are doar urmatoarele variante de grupe:

1.Oltchim, ETO Gyor, FC Midtjylland, Krim Mercator

2.Oltchim, Larvik, FC Midtjylland, Metz Handball

3.Oltchim, Buducnost, Krim Mercator, Metz Handball

Alegeti dumneavoastra pe CHAT care credeti ca este cea mai usoara grupa dintre cele posibile! Urmariti si comentati impreuna cu noi tragerea la sorti de maine pe CHAT. Oricare ar fi variantele de grupa, Oltchim, Gyor, Buducnost si Larvik par a avea clar, prima sansa la jucarea semifinalelor in Liga campionilor 2011/12. Faza principală se va derula cu două grupe a câte patru echipe, între 4 februarie-11 martie 2012, semifinalele programate în dublă manşă eliminatorie (31 martie-1 aprilie turul, 7-8 aprilie returul) şi finala, în 5-6 mai, respectiv 12-13 mai.

JOLIDON CLUJ IN URNA 2 VALORICA LA TRAGEREA LA SORTI DIN OPTIMILE CUPEI CUPELOR.

HC ZALAU – in urna 2 valorica si CSM Bucuresti – cap de serie, ambele formatii la tragerea din cupa EHF. 

Datorita echipelor care vin din Liga Campionilor de pe locul al treilea din grupe, Jolidon a cazut in urna 2 valorica la tragerea la sorti de maine. Astfel, echipa noastra se poate reintalni cu Viborgul lui Varzaru (dupa ce a pierdut calificarea in LC in DAN) sau poate juca cu una dintre formatiile:

  • BM. Mar Sagunto (ESP)
  • HC Leipzig (GER)
  • Alcoa FKC (UNG)
  • FTC-Rail Cargo Hungaria (UNG)
  • Byåsen (NOR) (a treia in Champions League Grupa 1)
  • Viborg HK (DEN) (a treia in Champions League Grupa 2)
  • Randers HK (DEN) (a treia in Champions League Grupa 3)
  • Dinamo Volgograd (RUS) (a treia in Champions League Grupa 4)

Datorita locului ocupat in campionatul Romaniei, locul 3 – CSM fata de locul 4 – HC Zalau, formatia bucuresteana va fi cap de serie la tragerea la sorti din optimile Cupei EHF.  Astfel, echipa lui Tadici are doar o varianta accesibila si din punct de vedere financiar – Vaci NKSE (UNG), in vreme ce CSM-ul are mai multe variante accesibile: Budapest Bank (UNG), Milli Piyango SK (TUR) sau Mios Biganos (FRA)

O confruntare care ar face deliciul spectatorilor ar fi chiar intre echipele romanesti, insa e greu de crezut ca vor avea chiar ghinionul asta, inca din optimile Cupei EHF!

URNA 1 VALORICA CUPA EHF

  • KIF Vejen (DEN)
  • Team Tvis Holstebro (DEN)
  • C.B. Mar Alicante (ESP)
  • HBC Nimes (FRA)
  • TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
  • Vaci NKSE (HUN)
  • CSM Bucuresti (ROU)
  • Lada Togliatti (RUS)
Prietenii Tadici si Covaciu au viata grea la tragerea la sorti din optimile Cupelor europene

URNA 2 VALORICA CUPA EHF

  • Team Esbjerg (DEN)
  • Mios Biganos Bassin D’Arcachon (FRA)
  • Frankfurter HC (GER)
  • Budapest Bank-Bekescsabai ENKSE (HUN)
  • Handball Club Zalau (ROU)
  • Astrakhanochka Astrakhan (RUS)
  • Maliye Milli Piyango SK (TUR)
  • Bera Bera Balonmano (ESP)

Si la Cupa Cupelor si la Cupa EHF, Federatia Europeana va trage la sorti si ordinea desfasurarii partidelor, echipele din urna 1 valorica nemaiavand privilegiul de a juca mansa secunda acasa – in fata propriilor suporteri. Maine incepand cu ora 11,00 comentati impreuna cu noi Tragerile la sorti din aceasta faza a cupelor europene!

Leave a Reply